سخن روز

cardinal - اطلاعات عمومیRSS

cardinal

یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۸

میدونید چرا در مراسم عزا گلاب زیاد استفاده میشه اما در عروسی‌ها نه؟!
میدونید چرا در مراسم عزا گلاب زیاد استفاده میشه اما در عروسی‌ها نه؟!

میدونید چرا توی مراسم عزا گلاب زیاد استفاده میشه؟
چرا واسه عزادارا گلاب میریزند روی لباس و بدن عزادارها؟
چرا توی مراسم عروسی این گلاب استفاده نمیشه؟
چرا وقتی شاد هستیم کسی دست به گلاب نمیزنه؟

به خاطر اینکه گلاب غم زدا است. ترشح ئیدروفین و اندروفین را در مغز متعادل میکنه و احساس آرامش و آسودگی به آدم میده.
شب اگه فکرای بد توی کله‌ات میاد! اگه هی اینور و اونور میشی و نمیتونی بخوابی کافیه یک پارچه سفید برداری و روش گلاب بریزی و بگذاری زیر سرت
.
تا صبح مثل یک دسته گل میتونی بخوابی
.

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 12:27 PM

یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۸

نوشیدنی فوق العاده علیه چین و چروک پوست صورت
نوشیدنی فوق العاده علیه چین و چروک پوست صورت

به گفته پژوهشگران انگلیسی نوشیدن مرتب آب می‌تواند باعث کاهش چین‌وچروک‌های پوستی شود.

آنها به مدت ۸ هفته با مطالعه و بررسی زنانی که روزانه یک‌ونیم لیتر آب می‌نوشیدند، متوجه شدند زنانی که در این مدت آب نوشیده بودند ۱۹ درصد و زنانی که آب معدنی حاوی املاح طبیعی مصرف کرده بودند۲۴ درصد شاهد کاهش چین و چروک‌های پوستی روی صورت خود بودند.

به گفته پزشکان، مصرف ۸ لیوان آب در روز پوست را شفاف و جوان می‌کند، لکه‌های پوست را از بین می‌برد و سبب مرطوب ماندن پوست می‌شود.

نوشیدن آب باعث کاهش چین و چروک، کاهش خطوط ریز، شیارهای پوست و جوان کردن پوست می‌شود. همچنین آب باعث بهبود بخشیدن به جریان خون در پوست می‌شود و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می‌کند.

 


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 12:21 PM

یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۸

نگاهی به ده مورد از عجیبترین ساخته های دست بشر!
 

1-اهرام ثلاثه:

اهرام مصر

مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام تاریخی ساخته شده ......
...ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 12:6 PM

یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۸

20 گونه استثنایی که طی 20 سال گذشته کشف شده اند..

طی 20 سال گذشته بیش از 1300 گونه جدید کشف شده‌اند. این گزارش به 20 نمونه کمیاب و استثنایی از میان آنها مانند داینوسپایدر، عقرب امپراتور، قورباغه پینوکیو و کوسه‌ای که در آب راه می‌رود، می‌پردازد.

طی 20 سال گذشته بیش از 1300 گونه جدید کشف شده‌اند. این گزارش به 20 نمونه کمیاب و استثنایی از میان آنها مانند داینوسپایدر، عقرب امپراتور، قورباغه پینوکیو و کوسه‌ای که در آب راه می‌رود، می‌پردازد.

 

عقرب امپراتور

این عقرب که حدود 20 ....


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 11:47 AM

شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۷

سفر در زمان غیرممکن است، مگر آن‌که...

رؤیای سفر در زمان سال‌هاست که ذهن انسان را به خود مشغول کرده؛ اما شبیه‌سازی مهبانگ با استفاده از متامتریال، نشان می‌دهد تا زمانی که آنتروپی در جهان رو به افزایش است، حرکت پیکان زمان معکوس نخواهد شد.

اگر از علاقمندان به سفر در زمان باشید، حتما سری «بازگشت به آینده»، دکتر امت براون و خودروی دلورین او را که یک ماشین‌ زمان تمام‌عیار بود، به خاطر می‌آورید.

 

آزمون تازه محققان دانشگاه مریلند که با شبیه‌سازی مهبانگ در فضایی بند‌انگشتی اجرا شده، نشان می‌دهد رؤیایی سفر در زمان در دنیای ما محقق نخواهد شد و باید به تماشای ماشین‌های زمان در آثار علمی‌تخیلی اکتفا کنیم.

 ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 11:38 AM

شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۷

شما بگویید ساعت چند است?

آیا شما می توانید از روی تصاویر بگویید که ساعت چند است ؟

ساعت دیواری

ساعت دیواری

ساعت دیواری

ساعت دیوارینوشته شده توسط cardinal در ساعت 11:36 AM

شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۷

بررسی ماشین انگلیسی-چینی MG 550
بررسی ماشین انگلیسی-چینی MG 550

اتوموبیل های MG در انگلیس طراحی و در چین توسط کمپانی SIAC تولید می شوند. در ادامه قصد داریم ماشین MG 550 نوع Saloon را که این روزها آن را در ایران با نام شوالیه 550 مشاهده می کنید، بررسی کنیم.....ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 11:34 AM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۷

10دقیقه بعد ازخوردن نوشابه چه اتفاقی می افتد؟

 

10دقیقه بعد : 10 قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان می شود. می دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند.20دقیقه بعد : قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود. کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.40دقیقه بعد : حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمک های چشمتان گشاد می شود، فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند. گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند. 45دقیقه بعد : ترشح دوپامین افزایش پیدا می کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می کنندتحریک می شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود.60دقیقه بعد : اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می چسبدمتابولیسم بدن افزایش پیدا می کند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند. مدتی بعد : کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می رود. مدتی بعدتر : کم کم آن غوغایی که در بدن تان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده اید؛ آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید
 مضرات نوشابه های رژیمی در نوشابه های رژیمی به جای شکر از شیرین کننده های مصنوعی عمدتاً آسپارتام استفاده میکنند که خود این ماده، اشتهاآور است و می تواند باعث سردرد، سرگیجه و کاهش حافظه شود. مصرف بیش از اندازه آسپارتام خالی از عارضه نیست. تومور مغزی، نقص عضو جنین و بروز حمله های صرع بعضی از این عوارض هستند.مصرف مداوم نوشابه به علت بالا بودن اسید فسفریک آن باعث پوکی استخوان و پوسیدگی دندانها میشود. همچنین خوردن نوشابه باعث چاقی و افزایش وزن میشود. همچنین باعث تولید انسولین زیاد در بدن میگردد. که فرد را یک قدم برای ابتلا به دیابت نزدیک میکند. قند موجود در یک بطری نوشابه گازدار برابر با دو بسته شکلات است.سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در ایران 42لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می‌رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده‌ایم.
برای اینکه بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:
1 - میانگین مصرف نوشابه‌های گازدار در دنیا برای هر فرد 10لیتر است.
2 - در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور، نزدیک به 15درصد رشد داشته است.
3 - طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.
4 - سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندارد جهانی است.
5 - طبق آمار، 90درصد کودکان 24ماهه تا 12ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کرده‌اند.
6 - 25درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سوءتغذیه دست به گریبانند.
7 - یک سوم از مرگ‌ومیرهای کشور به علت بیماری‌های قلبی – عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 2:51 AM

شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۰۶

بازی آن لاین آسماندژ

تصور کنید، سال 2808 است و بشر در اوج پیشرفت تکنولوژیکی خود به سر می برد. عمر بشر به متوسط 150 سال رسیده و با استفاده از پرش در hyper space به فواصلی در حد 10 واحد نجومی، موفق شده نسل خود را در منظومه شمسی گسترش دهد. با این وجود ایجاد و استفاده از کرم چاله ها همچنان بزرگ ترین آرزوی بشر است.
اگر کتاب تاریخ را باز کنید، به این نوشته می رسید که فدراسیون واحد بین منظومه ای به خاطر اختلافاتی که بر سر قدرت بین انسان ها شکل گرفت، متلاشی و باعث شد که آدمیان به 3 گروه تقسیم شوند: گروه اکثریت در کره زمین باقی ماندند، گروهی به قمر ادیسه رفتند و گروه اقلیت متخاصم در اقمار مصنوعی مریخ ساکن شدند. گروه سوم برای برتری پیدا کردن نسبت به دو .........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 17:3 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۲۳

جهان های موازی
جهان های موازی
جهانی‌ در کنار جهان ما
آیا تا کنون اندیشیده اید که جهان های دیگری هم وجود دارد و افرادی مشابه ما در سیاره های دیگری زندگی‌ می‌ کند؟
سال ۱۹۰۹ بود در همان حال که جفری تیلور مشغول انجام آزمایش های خود بود می‌ اندیشید که چرا این همه زحمت متحمل می‌ شود. زیرا از قبل می‌ توانست نتیجه آزمیش را حدس بزند. با وجود این چون استاد راهنمایش جوزف تامسون در دانشگاه کمبریج این را از او خواسته بود به کار خود ادامه می داد. سوزن را در جای خود گذاشت،منبع نورانی‌ را روشن کرد و به منظور کنترل مقدار نوری که باید از دستگاه می‌ گذشت فی ل ت ر را تنظیم کرد. سپس شیشه ی حساس عکاسی‌ را در مقابل نور خورشید قرار داد و پس از کنترل مجدد تمام قسمت ها برای گذراندن تعطیلات از آزمایشگاهش‌ خارج شد.
..............


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 14:14 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۲۱

پودر طلای سفید عنصری عجیب ! (White Powder Gold)
   
چندی پیش در منطقه فینیکس واقع در آریزونا در کشور آمریکا، کشاورزی بنام دیوید هادسون به ماده ی سفید رنگی که در سرتاسر زمینهای زراعی اش گسترده بود مشکوک شد و مقداری از آنرا به آزمایشگاههای معتبر سپرد تا به او بگویند که این ماده سفید رنگ متشکل از چه مواد اولیه ای است. اما در عین ناباوری، پاسخ آزمایشگاه این بود:You Have Pure Nothing یعنی شما یک ماده ای دردست دارید که خالصاً هیچ چیز مشخصی که در جدول عناصر تعریف شده باشد در آن به چشم نمی خورد!
اما پس از چندی یک آزمایشگاه روسی به روش آزمایش آمریکاییها شک کرد و روش جدیدی را برای آنالیز این ماده ی عجیب پیش رو گذاشت که صحیح تر بود و بلاخره پرده ی جادویی کنار رفت و عنصر تشکیل دهنده رخ نمود.
این ماده شکل دیگری از اتم های طلا بود که ...........

ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:43 AM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۶

لپ‌تاپ‌ها مردان را نابارور می‌کنند
مردانی که لپ‌تاپ‌ها را روی پاهای خود می‌گذارند ممکن است با این کار کیفیت اسپرم‌های خود را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 13:22 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۶

نامرئی کردن اشیا امکان‌پذیر شد
محققان ماده‌ای تولید كردند که قراردادن لایه نازکی از آن روی اشیا می‌تواند به نامرئی شدن آنها کمک کند.


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 13:12 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۶

تصویر اولین خودروی چاپی جهان با تکنیک چاپ 3 بعدی
اولین خودروی جهان که با استفاده از تکنیک چاپ و تولید سه‌بعدی ساخته شده با همکاری دو شرکت Kor Ecologic و Startasys در نمایشگاه سما در لاس وگاس رونمایی شد......


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 12:51 PM

شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۵

تصاویر: سریع ترین و کندترین های اینترنت دنیا
تصاویر: سریع ترین و کندترین های اینترنت دنیا
طبق آماری که Speedtest.net از میلیون ها تست ماهیانه کاربرانش جمع آوری می کند، ایران ۱۷۶ مین کشور از لحاظ سرعت بالای دانلود است. پایین تر از ایران تنها ۸ کشور دیگر دیده می شوند؛ جمهوری مالاوی، جزیره ی موریس، جمهوری وانواتو، کامرون، بولیوی، نپال، زیمباوه و زامبیا.
باز خوش به حال من که تو رشت هستم.....وای به حال بقیه .....
لطفا" سرعت اینترنت در کشور های دیگر را ببینید...وووووااااااااا


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:19 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

صفر کردن تایمر Rapidshare با یک ترفند ساده
صفر کردن تایمر Rapidshare با یک ترفند سادهیکی از مشکلاتی که گریبانگیر اکثر کاربران اینترنت است ، دانلود فایل های آپلود شده در Rapidshare است. سایت Rapidshare.com را میتوان بزرگترین آپلود سنتر و محل اشتراک فایلها دانست. اما محدودیت های متعددی که در سرویس رایگان این سایت وجود دارد ، دانلود فایلها توسط کاربران را بسیار آزار دهنده کرده است. عدم استفاده از دانلود منیجر ، محدودیت های زمانی دانلود ، تایمر طولانی مدت و معطلی کاربران و... از محدودیت های موجود در سرویس رایگان راپیدشیر هستند که راه حل آنها نیز خرید اکانت پولی از راپیدشیر است. اما هم اکنون قصد داریم ترفندی را معرفی کنیم که با بهره گیری از آن میتوانید از شر یکی از این محدودیت ها خلاص شوید! با استفاده از این ترفند میتوانید تایمری که زمان زیادی از شما را هنگام دانلود میگرد را با یک عمل ساده در مرورگر صفر کنید و به مرحله بعدی دانلود بروید!


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:45 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

زنده کردن باتری های مرده لپ تاپ ، به روشی اعجاب انگیز!
زنده کردن باتری های مرده لپ تاپ ، به روشی اعجاب انگیز!باتری های معمولی لپ تاپ نیز همانند سایر وسایل الکترونیکی برای خود عمر مشخصی دارند. این باتری ها معمولأ پس از 1 تا 2 سال کار مداوم ، کارایی اصلی خودشان را از دست میدهند و در نهایت تنها میتوانند 10 تا 15 دقیقه شارژ خود را حفظ کنند. در صورتی که باتری لپ تاپ شما نیز به این بلا دچار شده است پیش از هر اقدام دیگری دست نگاه دارید و این ترفند واقعأ اعجاب انگیز با روشی اعجاب انگیزتر را بر روی باتری خود را اعمال کنید! چرا که با این کار میتوانید جان دوباره ای به باتری ببخشید و به نوعی آن را احیا کنید ، چرا که مجددأ باتری میتواند 1 الی 2 ساعت شارژ خود را نگه دارد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید.

برای اینکار ، روش کار را بدون ترس و واهمه انجام دهید!


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:42 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

ربودن تصاویر نمایش داده شده افراد در یاهو مسنجر
ربودن تصاویر نمایش داده شده افراد در یاهو مسنجراگر از کاربران مسنجر محبوب یاهومسنجر باشید حتماً با قابلیت Display Image به هنگام ارتباط با دوستانتان آشنا هستید. توسط این قابلیت میتوانید به هنگام چت با افراد تصویر یا آواتاری را برای ID خود قرار دهید که در پنجره چت و در لیست دوستان قابل مشاهده است. اما همانطور که میدانید امکان ذخیره این تصویر بر روی هارد به طور مستقیم وجود ندارد، بلکه تنها میتوانید تصاویر افراد را مشاهده کنید. راه هایی نظیر عکس گرفتن از صفحه یا سایت های جانبی نیز وجود دارد که آنها نیز تا حدودی دردسر ساز هستند. اما هم اکنون ترفندی را به شما معرفی میکنیم که به سادگی آب خوردن و بدون استفاده از هیچ ابزار جانبی تصاویری که دوستانتان در یاهومسنجر استفاده میکنند را بر روی هارد ذخیره و مشاهده کنید. جالب اینکه در این روش کلیه تصاویری که تاکنون توسط دوستانتان در یاهو مسنجر از قدیم تا به حال مشاهده کردید قابل بازیابی است.


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:32 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

آیا دوستان شما در 24 ساعت گذشته در یاهو مسنجر آنلاین بوده اند؟
آیا دوستان شما در 24 ساعت گذشته در یاهو مسنجر آنلاین بوده اند؟

هم اکنون قصد داریم یک ترفند عالی را به شما معرفی کنیم! ترفندی که شاید تاکنون به آن فکر کرده باشید اما آن را امکان پذیر نمیدانستید. در صورتی که شما نیز از کاربران مسنجر محبوب ، یاهو مسنجر بوده باشید حتماً به این موضوع برخورد کرده اید که در لیست دوستان شما ، امکان مشاهده افراد آنلاین و آفلاین وجود دارد. یعنی کاربرانی که در حال حاضر آنلاین هستند و افرادی که هم اکنون آفلاین هستند. اما برای اولین بار امکان جالبی میسر شده است که به وسیله آن شما میتوانید یک آمار گیر 24 ساعته بر روی هر ID که بخواهید قرار دهید. سپس امکان مشاهده وضعیت آنلاین یا آفلاین بودن ID مورد نظر را در 24 ساعته گذشته و به شکل هر 10 دقیقه مشاهده کنید. به عنوان مثال 1 روز کامل به اینترنت سر نزدید و اطلاع ندارید که دوست شما در یاهو مسنجر آنلاین شده است یا خیر؟ با این ترفند میتوانید آمار آنلاین بودن دوست خود را در 24 ساعت گذشته مشاهده کنید و به نوعی مچ گیری نیز کنید.
همانند تصویر ادامه ی مطلب..:
.......ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:29 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

فعال کردن یک امکان جالب در نرم افزار Yahoo Messenger
فعال کردن یک امکان جالب در نرم افزار Yahoo Messengerاگر از کاربران همیشگی مسنجر محبوب ، یاهو مسنجر باشید ، حتماً به این موضوع پی بردید که نمایش PM ها گاهی چه آزارهنده میشود؟ به ویژه وقتی مشغول کاری هستید و با ارسال PM از جانب دوستانتان پنجره PM به طور مزاحمی ظاهر میشود. به خصوص وقتی شخصی در کنار شما حضور دارد این موضوع آزاردهنده تر نیز میشود. پس علاوه بر این موضوع برای تنوع هم که شده خوب است با استفاده از این ترفند نوع نمایش پنجره PM به هنگامی که دوستانتان به شما پیام میدهند را عوض کنید. مطمئن باشید از این تغییر رویه پشیمان نخواهید شد. لازم به ذکر است این نوع نمایش در مسنجر Windows Live Messenger به طور پیش فرض فعال است.
............

ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:26 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

تبدیل متن به تصویر به وسیله سایت یاهو!
تبدیل متن به تصویر به وسیله سایت یاهو!

 

 

 

شاید زمانی پیش آمده باشد که قصد داشته باشید متن خود را سریعأ تبدیل به یک تصویر کنید. برای اینکار معمول ترین کار استفاده از نرم افزارهای گرافیکی نظیر Paint یا Photoshop است تا با وارد کردن متن ، آن را با فرمت تصویری ذخیره کرد. اما شما میتوانید خیلی ساده و از طریق یک روش مخفی در سایت یاهو ، متن خود به تصویر تبدیل نمایید!

برای اینکار:
................


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:25 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

قرار دادن فایل ویدئویی به عنوان پس‏زمینه دسکتاپ ویندوز 7
قرار دادن فایل ویدئویی به عنوان پس‏زمینه دسکتاپ ویندوز 7

 

 

 

تصاویر پشت‏زمینه صفحه دسکتاپ ویندوز که به Background و Wallpaper نیز معروف هستند، همواره زیبایی خاصی به ظاهر ویندوز می‏بخشند. از این رو کاربران سعی می‏کنند تا زیباترین و جذاب‏ترین عکس‏ها را برای تصویر پس‏زمینه دسکتاپ خود انتخاب کنند. اما آیا شما مجبورید همیشه از تصاویر و عکس‏ها برای پشت‏زمینه دسکتاپ استفاده کنید؟ آیا تاکنون به این فکر کرده‏اید که می‏توان یک فایل ویدئویی را در پشت زمینه دسکتاپ قرار داد تا به جای یک عکس ثابت، یک فیلم متحرک پس‏زمینه دسکتاپ باشد؟ در صورتی که از ویندوز 7 استفاده می‏کنید، این رویا به سادگی تحقق می‏یابد! هم‏اکنون با استفاده از این ترفند می‏توانید در صورت استفاده از ویندوز 7، یک فایل ویدئویی را در پشت‏زمینه دسکتاپ خود قرار دهید. طبعاً هر چقدر محتوای این فایل ویدئویی زیباتر و با کیفیت‏تر باشد، دسکتاپ شما رویایی‏تر خواهد شد.

.........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:19 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

تم‏های مخفی ویندوز 7
 

تم‏های مخفی ویندوز 7

یکی از ویژگی‏های بارز ویندوز 7 ظاهر زیبا و جذاب آن است. این ویژگی به کمک تم یا قالب‏های موجود در آن شکل می‏گیرد. در ویندوز 7 به طور پیش فرض 6 تم قابل انتخاب است که با انتخاب هر تم، ظاهر صفحه دسکتاپ و صداهای موجود در ویندوز تغییر می‏کند. اما بایستی بدانید که در ویندوز 7، علاوه بر تم های موجود، 5 تم دیگر نیز به شکل مخفی وجود دارد! در این ترفند نحوه آشکار‏سازی و انتخاب این تم‏های مخفی را برای شما بازگو خواهیم کرد. این قالب‏های مخفی با محوریت کشورهای استرالیا، کانادا، بریتانیا، ایالات متحده و آفریقای جنوبی ساخته شده‏اند و شامل تصاویر پشت زمینه‏ای از این کشورها هستند.ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:18 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

ترفندهایی جهت بهبود عملکرد کاربران کم‏بینا با کامپیوتر
ترفندهایی جهت بهبود عملکرد کاربران کم‏بینا با کامپیوتر

یکی از مشکلاتی که افراد کم‏بینا با آن روبرو هستند، کار طبیعی با کامپیوتر و محیط ویندوز است. چرا که مانیتورهای موجود در بازار و محیط گرافیکی ویندوز به طور پیش‏فرض برای این کاربران تعبیه نشده است. گم کردن نشانگر ماوس و کوچک بودن متون صفحات از شایع‏ترین مشکلات کاربرانی است که مشکل بینایی دارند و به اصطلاح کم‏بینا هستند. 23 مهر ماه، روز جهانی عصای سفید است، از این رو بر آن شدیم تا ترفندهایی جهت بهبود عملکرد کاربران کم‏بینا با کامپیوتر در محیط ویندوز را معرفی نماییم.
...........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:15 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

یک ترفند بامزه در صفحه دسکتاپ ویندوز
یک ترفند بامزه در صفحه دسکتاپ ویندوز

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که می‌توان با استفاده از صفحه دسکتاپ، دوستان خود را سرکار بگذارید و با آنها شوخی کنید؟! در این ترفند قصد داریم به معرفی یک ترفند جالب و بامزه بپردازیم که در محیط‌هایی نظیر کافی‌نت و یا کامپیوترهای تحت شبکه دانشگاه می‌توانید با آن سرگرم شوید.

بدین منظور:


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:14 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

18 قابلیت جالبی که ویندوز 7 دارد و سایر ویندوزها ندارند!
18 قابلیت جالبی که ویندوز 7 دارد و سایر ویندوزها ندارند!

این روزها بسیاری از کاربران در تب و تاب تهیه و نصب ویندوز 7 هستند. تعریف‏ها و نقدهای مختلفی که از ویندوز 7 شده باعث شده است که بسیاری از کاربران که تجربه خوبی از ویندوز ویستا نداشته‏اند به این ویندوز جدید تمایل پیدا کنند. علاوه بر آن آمار کاربرانی که پس از استفاده از این ویندوز از آن اعلام رضایت کردند بالا بوده و این موضوع نوید روزهای خوشی را برای مایکروسافت به ارمغان آورده است. اما در این میان عده‏ای از کاربران هستند که عقیده خاصی را دنبال می‏کنند. آن‏ها معتقدند که ویندوز 7، همان ویندوز ویستا است که توسط مایکروسافت کمی کاربر پسند‏تر شده است. در نتیجه همچنان ویندوز XP را ترجیح می‏دهند. اما شاید واقعیت چیز دیگری باشد. تفاوت‏های بین ویندوز 7 و ویستا قطعاً چیزی فراتر از .........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:12 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

باگ موجود در صفحه دسکتاپ ویندوز ویستا و 7
 

باگ موجود در صفحه دسکتاپ ویندوز ویستا و 7

در تعریف باگ (Bug) می‏توان گفت: نوعی اشکال یا اشتباه در اجرای نرم‌افزار که موجب نتایج اشتباه یا اجرا نشدن نرم‌افزار می‏گردد. نسخه های مختلف ویندوز شرکت مایکروسافت سابقه طولانی در داشتن باگ‏های کوچک و بزرگ دارند که در زمان‏های مختلف توسط وصله‏های امنیتی ارائه شده حل شده‏اند. اما در این ترفند قصد داریم به معرفی یک باگ جدید در صفحه دسکتاپ ویندوز ویستا بپردازیم که حتی پس از عرضه ویندوز 7 نیز حل نشده است و در ویندوز 7 نیز وجود دارد. همچنین در آخرین آپدیت‏های این ویندوزها نیز فکری به حال آن نشده است. لازم به ذکر است با جستجویی که توسط وب سایت ترفندستان صورت گرفت این باگ تاکنون در هیچ سایت خارجی معرفی نشده است و ............ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:10 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

ساخت یک فولدر جادویی در ویندوز 7
 

ساخت یک فولدر جادویی در ویندوز 7در این ترفند قصد داریم به معرفی نحوه ساخت یک فولدر با قابلیت‏های خاص بپردازیم. فولدری که پس از ورود به آن می‏توانید به کلیه تنظیمات ویندوز در گروه‏بندی‏های مختلف دسترسی داشته باشید. از این رو این فولدر را می‏توانیم یک فولدر جادویی بنامیم.

.....ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:4 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

پرتابل کردن نرم افزارها با استفاده از WinRAR
پرتابل کردن نرم افزارها با استفاده از WinRAR

امروزه نرم افزارهای Portable یا به اصطلاح پرتابل (قابل حمل) به دلیل مزیت‏های خاصی که دارند از طرفداران زیادی برخوردارند. این گونه نرم افزارها نسخه‏های بدون نیاز به نصب برنامه‏های معمولی هستند که دارای کاربردهای گوناگونی می‏باشند. در سیستم‏هایی که محدود شده‏اند و امکان نصب برنامه وجود ندارد با استفاده از نسخه‏های پرتابل برنامه‏‏ها امکان اجرای آنها بدون نیاز به نصب وجود دارد. همچنین نرم افزارهای پرتابل را می‏توان در فلش دیسک ذخیره کرد تا در هر زمانی امکان اجرای مستقیم برنامه‏ها بدون نصب آنها فراهم باشد. برای دستیابی به نسخه‏های پرتابل برنامه‏ها راه‏های گوناگونی وجود دارد. می‏توان آنها را مستقیماً از اینترنت دانلود کرد. یا اینکه با استفاده از نرم افزارهای جانبی نظیر Thinstall به قابل حمل سازی برنامه‏ها پرداخت. اما در این ترفند قصد داریم به نحوه پرتابل کردن نرم افزارها با استفاده از نرم افزار معروف WinRAR بپردازیم. WinRAR را اکثر کاربران به عنوان یک نرم افزار فشرده ساز می‏شناسند اما با استفاده از این ترفند از آن می‏توان برای پرتابل کردن نرم افزارها نیز استفاده کرد.
..........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:1 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

مخفی کردن فایل‏ها و فولدرها به روشی جدید و ابتکاری
مخفی کردن فایل‏ها و فولدرها به روشی جدید و ابتکاری

به طور کلی روش‏های متعددی برای مخفی نمودن فایل‏ها و فولدرها و خارج کردن آنها از دید و دسترس دیگران وجود دارد. ترفندهای مختلفی تاکنون در ترفندستان بدین منظور منتشر شده است. همچنین نرم افزارها و برنامه‏های جانبی کوچک و بزرگی نیز بدین منظور ساخته شده‏اند. اما در این ترفند قصد داریم به معرفی یک روش جدید، ابتکاری و پیشرفته بپردازیم که باعث مخفی‏سازی فایل‏ها و فولدرها با درجه امنیت بالا می‏گردد. با بهره‏گیری از این ترفند می‏توانید امنیت و اختفای فایل‏ها و فولدرهای خود را کاملاً تضمین کنید.

.........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:0 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

چگونگی مشاهده نام کاربری و گذرواژه سایت ها در مرورگر های مختلف
چگونگی مشاهده نام کاربری و گذرواژه سایت ها در مرورگر های مختلف

شاید برای شما نیز پیش آمده است که Username یا Password خود در سایت‏های مختلف را فراموش کرده‏اید اما به لطف ذخیره بودن آنها در حافظه مرورگر، توانسته‏اید وارد سایت مورد نظر شوید. اما آیا راهی هست تا بتوان نام‏های کاربری و پسوردهای ذخیره شده در مرورگر را مشاهده کرده و آنها را در صورت لزوم حذف کرد؟ در این ترفند قصد داریم به معرفی نحوه انجام این کار در چهار مرورگر فایرفاکس، اپرا، گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر بپردازیم

.........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:48 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴

ttp با https چه فرقی دارد ؟
<< مهمترین تفاوت میان http با https امنیت و حفظ اطلاعات مربوط به شماست >>


HTTP مخفف شده HyperText Transport Protocol است که به زبان ساده یک پروتکل (یک زبان) جهت رد و بدل اطلاعات میان سرور و کاربر است.
لغت S است که تفاوت میان HTTP و HTTPS را ایجاد می کند.لغت S مخفف کمله Secure به معنی ................


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:39 AM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۲

فکر می کنید عشق در چند ثانیه اتفاق می‌افتد؟!

فکر می کنید عشق در چند ثانیه اتفاق می‌افتد؟!ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 13:16 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۹

خواص شگفت انگیز عسل
- قبل از هر وعده غذا، پودر دارچين را روي 2 قاشق غذاخوري عسل بريزيد. اين كار باعث مي شود كه اسيد معده ترشح شود و غذاي وارده به معده را هضم كند و از سوء هاضمه جلوگيري كند.
عسل چربی های اطراف قلب را آب می کند

عسل يك واژه عربي است كه در فارسي آن را انگبين مي‌گويند و عبارت است از شهد گل‌ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكيده و از راه دهان به كيسه بسيار كوچك خود موسوم به كيسه عسلي وارد مي‌كند. وقتي ميزان شهد جمع‌آوري شده به حدود "40" ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رها كرده و به سمت كندو پرواز مي‌كند. جالب اينكه براي تهيه يك كيلو عسل، زنبور بايد شهد "20" ميليون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب‌تر اين است كه زنبور عسل خاصيت ثابت گلي دارد، يعني تا وقتي كه مشغول جمع آوري شهد يك گل است، روي ساير گل‌ها نمي‌نشيند.

خواص و مواد موجود در عسل:
.....


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 15:46 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۹

نکات شگفت انگیز حروف انگلیسی
آیا می دانید؟

حروف انگلیسی A,B,C,D در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 99 دیده نمی شود؟

حرف D برای اولین بار در عدد 100 بکار می رود (Hundred)

حروف A,B,C در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 999 دیده نمی شود.

حرف A برای اولین بار در املای عدد 1000 دیده می شود (Thousand)

حروف B,C در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 999999999 دیده نمی شود.

حرف B برای اولین بار در املای عدد بیلیون بکار می رود. (billion)

و حرف C هیچ وقت در املای اعداد انگلیسی بکار نمی رود

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 15:40 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۹

صفات مطلوب در ارزيابي اسب: conformation

صفات مطلوب در ارزيابي اسب: conformation

3 سري ديدگاه درخصوص ارزيابي تيپ در اسب وجود دارد. 1) كانفرميشن يا تناسب اندام از نقطه نظر اين ديدگاه مهم تركيب مناسب اندام‌ها و اعضاي بدن است در كنار همديگر و بدست دادن وضعيت قابل قبولي از عملكرد حيوان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

2) ديدگاه فانكشنال functional: صفاتي را در اين گروه مورد بررسي قرار مي‌دهند كه به دوام عمر اسب مربوط مي‌شود. (مثلاً اسب لنگش نداشته باشد، كور نباشد، مشكلات تنفسي نداشته باشد و...)

3) ديدگاه شورينگ Show Ring

.................ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 2:0 AM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۹

مشخصات رنگ‌ها در اسب در زبان های عامی :

مشخصات رنگ‌ها در اسب در زبان های عامی :

1ـ رنگ‌هاي ساده: شامل سفيد و سياه و كرنگ، سمند و كهر

2ـ رنگ‌هاي مخلوط: شامل نيله، نيله ابرش، قره‌نيله، نيله گلگون، نيله روشن، ابرش، شرابي، گلرنگ ابرش.

3ـ رنگ‌هاي مركب: شامل كهر ابلق، سياه ابلق (دو رنگ اصلي در كناره‌، ديگر مثل سياه و سفيد)..............ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 1:59 AM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۹

چند نمنه از نژاد های اسب

کوارتر(Quarter)

کوارتر آمریکایی

این نژاد آمریکایی بوده و از آمیزش نژادهای عرب، بارب و اسپانیایی به وجود آمده و با آمیزش با اسب‌های اصیل انگلیسی اصلاح یافته‌است. قد متوسط آن حدود ۱٫۵۰ متر است. سر آن کوچک و مثلث شکل است و بدنی عضلانی دارد. سرعت این اسب در مسافت‌های کوتاه بالاست و در مسابقات وسترن و رودئو مورد استفاده بسیار قرار می‌گیرد. تقریباً همهٔ رنگ‌ها در این نژاد دیده می‌شوند. ًٌٍ

.....................

ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 1:55 AM

شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۴

معنی کلمه ی کاردینال
کاردينال.عدداصلي.اعداد اصلي.اصلي.اساسي.سهره کاکل قرمز امريکايي

cardinal number
عدد اصلي

cardinal-bird
سهره کاکل قرمزامريکايي
 

cardinal-p:cardinal-persian :orginal persian کاردینل اصلی

در شخصیت ماه تولد دی نیز شخصیت را کاردینال معرفی میکند..(5/10/..)(26 dec)


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 14:23 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

معما جالب بیل گیتس برای استخدام در مایکروسافت
 

معمای جالب بیل گیتس

دو اتاق در مجاورت هم قرار دارند. هر کدام یک در دارند ولی هیچکدام پنجره ندارند. درهایشان که بسته باشد درون اتاقها کاملا تاریک است. در یک اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق دیگر سه کلید برق مثل هم وجود دارد. ما نمیدانیم کدام کلید کدام چراغ را روشن می کند ( مثلا نمیدانیم آیا کلید وسطی مربوط است به چراغ وسطی یا به چراغهای دیگر اما بطور قطع میدانیم که هر کدام از کلید ها یکی از چراغها راروشن میکند. همچنین ترتیب چراغها را هم نمیدانیم). شما معلوم کنید که هر کلید مربوط به کدام چراغ است. برای اینکار و در شروع، شما باید در اتاق کلیدها باشید و کار را از آنجا شروع کنید. شما میتوانید هر چند مرتبه که بخواهید کلیدها را روشن و خاموش کنید. اما شما تنها هستید و نمی توانید از کسی کمک بگیرید وهیچگونه وسیله ای هم خواه برقی خواه غیر برقی بهمراه ندارید و مهمتر از همه اینکه شما حق ندارید بیش از یکبار وارد اتاق چراغها شوید و وقتیکه وارد شدید وبیرون آمدید، دیگر نمیتوانید مجددا وارد آن اتاق بشوید. این معما را بیل گیتس در سال 2002 طراحی کرد تا از بین 100 مهندس یکی را برای شرکتش انتخاب کند. حال بفرمایید که هر کلید کدام چراغ را روشن می کند؟

هر کسی جواب رو خواست تو نضرات بگه تا بهش جواب رو بگم


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 22:13 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

ويتامينها چه موادي مي باشند ؟
ويتا كه در واژه (( ويتامين )) يافت مي شود ، خود واژه اي جداگانه است به معناي زندگي .
بنابراين ، ويتامينها موادي هستند كه براي ادامه زندگي لازمند . اين مواد به وسيله گياهان يا مواد حيواني كه وارد بدن مي شوند ، تامين مي گردند .
تا اواخر قرن 19 ، بيماري خطرناكي به فساد خون ( يا اسقربوط ) در ميان ملوانان و كاركنان كشتي ها رواج داشت . دانشمندان در اواخر قرن 18 به اين نكته پي بردند كه خوردن ميوه و سبزي هاي تازه در علاج اين بيماري موثر است .
سپس آنها صدها سال به كاوش پرداختند تا دريافتند كه سبزي ها و ميوه هاي تازه ، مولد ويتامينها هستند .
دانشمندان در قديم چون به خوبي طبيعت شيميايي ويتامينها را نمي شناختند ، نامهاي مخصوصي برايشان انتخاب نكردند . فقط آنها را بدينگونه نام بردند كه مي گفتند : ويتامين ( آ ) ، ( ب ) ، ( ث ) و غيره .
چرا ويتامين براي سلامتي انسان لازم است ؟
ويتامين ( آ ) هميشه همراه با چربي در بدن حيوانات يافت مي شود . اين ويتامين در گياهان تازه وجود دارد . چون حيوان گياهي را مي خورد ويتامين ( آ ) به بدنش منتقل مي شود .
اين ويتامين براي جلوگيري از عفونت به كار مي رود . در كاهو ، اسفناج ، هويج و حتي در شير ، زرده تخم مرغ و روغن ماهي مي توان ويتامين ( آ ) را بوفور يافت .
ويتامين ( ب ) يا ( مجموعه ويتامينهاي ب ) كه سالها آنها را فقط يك نوع ويتامين مي پنداشتند ، اكنون به نامهاي ( ب 1 ) ، ( ب 2 ) و غيره خوانده مي شود . كمبود ان باعث بروز بيماري بري بري است .
ويتامين ( ب 1 ) در شير ، ميوه هاي تازه ، حبوبات و سبزي هاي تازه پيدا مي شود . اين ويتامين هميشه بايد در بدن وجود داشته باشد .
ويتامين مهم ديگر ،ويتامين ( ث ) است . از فقدان آن بيماري ( فساد خون ) پديد مي آيد . بر اثر اين بيماري مفصلها سفت گشته ، دندانها لق و استخوانها ضعيف و لاغر مي شود .
پرتقال ، كلم ، گوجه فرنگي سرشار از ويتامين ( ث ) هستند .
بدن قادر نيست كه اين ويتامين را ذخيره كند . از اينرو آنرا بايد تازه وارد بدن كرد .
ويتامين ( د ) اين ويتامين براي درست شدن استخوانها و رشد دندانها در كودكان شيرخوار اهميت زيادي دارد . اين ويتامين به مقدار زياد در روغن ماهي ، جگر و زرده تخم مرغ يافت مي شود .
از تابش خورشيد بر بدن نيز ويتامين ( د ) به وجود مي آيد . اگر وضع غذايي شما خوب باشد ، ويتامينها به مقدار لازم خود بخود وارد بدنتان مي شوند .

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:46 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

چرا عرق مي كنيم ؟
بدن انسان را مي توان به ( كوره ) اي تشبيه كرد .
غذايي كه ما مي خوريم سوخت بدن به شمار مي رود . بدن پيوسته غذا را مي سوزاند و بدينوسيله چرخ خود را به گردش در مي آورد . مصرف روزانه بدن حدود 2500 كالري بطور متوسط است .
حرارتي كه اينگونه در بدن بوجود مي آيد بقدري است كه مي تواند 25 ليتر آب را بجوش مي آورد .
اكنون ببنيم اين همه حرارت به كجا مي رود ؟
البته بدن داراي يك دستگاه كنترل حرارت است كه اگر وجود نداشت اندام ما بيشك تبديل به يك چيز بسيار داغي مي شد . از اين رو خوشبختانه گرماي بدن هرگز زياد بالا نمي رود مگر در حالت بيماري . گرماي بدن هميشه در حد متوسطي كه 37 درجه است ، باقي مي ماند .
يكي از وسايل تنظيم بدن ، همين عرق كردن است . براي تنظيم حرارت بدن ، مركزي در مغز وجود دارد كه شامل سه بخش مي باشد :
1 ـ بخش حرارت ( يا دستگاه گرم كننده )
2- بخش برودت ( يا دستگاه سرد كننده )
3- بخش كنترل ، كه حرارت و برودت بدن را تنظيم مي كند .
حال فرض كنيد ، درجه حرارت خون به عللي پايين آمده است . در اينصورت بخش حرارتي مغز به كار مي افتد و به سرغت كارهايي را انجام ميدهد . در اينجا غده هاي ويژه اي به منظور تامين سوخت ، مواد شيميايي خاصي را ترشح مي كند . عضلات و كبد كه به سوخت بيشتري نياز پيدا كرده اند ، آنها را فوري به مصرف مي رسانند . آنگاه بر اثر اين كارها فوري درجه حرارت بدن بالا ميرود و به سطح عاديش مي رسد .
اين فعاليت همه به دستور (( بخش حرارتي )) مغز صورت گرفته است .
اكنون عكس حالت بالا تصور كنيد . يعني وقتي درجه حرارت خون به عللي بالاتر از حد طبيعي مي رسد . در اينصورت بخش برودت مغز به كار افتاده ، باعث كندي عمل اكسايش در بدن مي شود .
به علاوه ، رگهاي پوست انبساط مي يابند تا بتوانند مقدار بيشتري گرما را به خارج بدن پخش و عرق بدن را نيز تبخير كنند . چون وقتي كه مايعي بخار مي شود ، با خود گرما را نيز به هوا مي برد . آيا هيچ توجه كرده ايد كه شما بعد از حمام احساس خنكي يا سرما مي كنيد . علت آنست كه روي پوست گرم ما آبي نشسته و با بخار آن حرارت نيز خارج مي شود واز اينرو به ما احساس سرما دست مي دهد . همينگونه عرق نيز براي خنك كردن بدن ، صورت مي گيرد و از منفذهاي پوست ما بيرون مي ريزد .
عرق مانند دوش در داخل بدن ، كار شستشو را انجام مي دهد . عرق به صورت مايعي كه از قطرات بسيار ريز پديد آمده ، در بدن ما جاري مي گردد .اين قطره هاي كوچك به سرعت بخار مي شوند و بدن را در موارد لازم خنك مي كنند .
در روزهاي مرطوب ، ما اندكي ناراحتيم ، زيرا آبهاي موجود در پوست بدنمان به آساني تبخير نمي شوند . در اين هنگام بادزن را به كار مي اندازيم ، زيرا بادزن رطوبت هوا را از ما دور مي كند و آنگاه بدنمان به راحتي مي تواند عرق كند .

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:46 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

چرا بدنمان نياز به نمك دارد ؟
در بدن انسان تقريبا 50 ليتر آب وجود دارد . يعني بخش عمده بدن ما را آب تشكيل مي دهد .
براي مثال ، عضلات 75 درصد ، كبد 70 درصد ، مغر 79 در صد و كليه 83 درصد از آب درست شده اند . نه آب خالص بلكه محلولي از نمك است كه قسمت (( مايع بدن )) را تشكيل مي دهد .
چرا و چگونه بدن اين همه آب در برگرفته است ؟
بنا به يكي از فرضيه هاي علمي ،تمام جانوراني كه در خشكي زيست دارند در اصل موجوداتي آلي بوده اند كه زندگي و پيدايششان در دريا بوده است . مايع بدن اين موجودات نيز همه آب شور دريا بود .
روزي كه اين موجودات به خشكي كوچ كردند ، هنوز آب دريا در بدنشان باقي بود .
همه مي دانيم كه از سويي خاك به طور طبيعي قادر نيست كه نمك قابل توجهي پديد آورد . از سوي ديگر ، نمك در آب حل مي شود و از اينرو زمينهاي خشك ، بيشتر نمك خود را با آب باران ، به رودخانه ها و اقيانوسها مي سپارند . بنابراين ، گياهاني كه در اينگونه زمينها مي رويند به حد كافي نمكدار نيستند . پس اگر حيواني بخواهد از گياهان تغذيه كند ، ناچار است كه نمك بدن خود را از جاي ديگر بگيرد .
اكنون ببينيم چرا بدن به اين همه نمك نيازمند است ؟
بدن هر روز مقداري از آب خود را همراه با نمك از دست مي دهد . از طرفي غذاي گياهي هم كه قادر نيست نمك از دست رفته را جبران كند ، پس بايد از جاي ديگر نمك بدن را تامين كند .
اما حيواناتي كه از حيوانات ديگر تغذيه مي كنند هرگز به نمك اضافي نياز ندارند . آنها نمك لازم را از طريق طعمه خود بدست مي آورند .
اين مطلب درباره انسان نيز صحيح است ، زيرا براي مثال ( اسكيموها ) كه گوشت زياد مي خورند ، بسيار كم به نمك نياز پيدا مي كنند . اما برعكس مردمي كه دور از دريا زندگي مي كنند ، مجبورند مقدار بيشتري نمك بكار برند .
نمك از روزگاران قديم پيوسته مورد توجه و اهميت بشر بوده است . در مكزيك ، مردم خدايي به نام خداي نمك داشتند . در اروپا به افرادي كه براي تهيه نمك كار مي كردند اجرت بيشتري مي دادند . امروزه نيز در زبان انگليسي ، براي دستمزد و حقوق ، واژه اي بكار مي رود كه از كلمه لاتيني ( نمك ) گرفته شده است . اين واژه ( سلري ) است .
نمك بيشتر در پوست بدن اندوخته مي شود . اگر شخصي غذاي بدون نمك بخورد به تدريج نمك از خونش كم مي شود . آنگاه پوست بايد ذخيره خود را بكار اندازد و آنرا به خون برساند .
اينگونه تخليه نمك از پوست ، براي برخي بيماريهاي پوستي مفيد است . از اينرو مي بينيم كه براي برخي بيماريها ، غذاي بي نمك تجويز مي شود .
قسمت عمده نمك بدن بوسيله فعاليت ( كليه ) ها از بين مي رود . حال اگر كليه ها بيمار شوند ، انسان بايد غذاي كم نمك بخورد ، تا فعاليت آنها را كم كند و از خستگيشان بكاهد .

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:45 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

چگونه تشنه مي شويم ؟
چگونه تشنه مي شويم ؟ ( ۲

اگر در حال تشنگي چيزي براي نوشيدن نداشته باشيم ، تشنگي چنان بر ما فشار مي آورد كه جز آن به هيچ چيز ديگر نمي انديشيم .
همه ما روزي طعم تشنگي را چشيده ايم ، ولي سرانجام خوشبختانه آبي پيدا كرده و خود را از چنگ آن رها ساخته ايم .
هرگاه انساني چند روز پي در پي تشنه بماند بيشك جان خود را از دست خواهد داد .
بدن به ذخيره آب بسيار نيازمند است . چه حدود 50 تا 60 درصد از بدن ما را آب تشكيل مي دهد .
بزرگسالان روزانه حدود دو سوم ليتراز آب بدن خود را به صورت عرق از دست مي دهند . هنگام دفع مواد زائد نيز حدود يك ليتر آب از بدنشان خارج مي شود . از سوي ديگر ، ما چه آب بنوشيم يا ننوشيم ، ازراههاي گوناگون آب وارد بدنمان مي شود . مثلا غذايي كه روزانه صرف مي كنيم حدود يك سوم ليتر آب وارد بدنمان مي كند . ولي اين هرگز جبران آبها دفع شده را نكرده و نه مقدار آبي كه براي ما لازم است ، در بدن نگاه مي دارد .
تشنگي علامتي است كه به انسان هشدار ميدهد ، تا به رفع نياز خود و گرفتن آب لازم بپردازد .
خشكي دهان يا گلو ، بر خلاف پندار مرد م ، دليل تشنگي نيست . اين خشكي ممكن است بعللي باعث عصبانيت ، فعاليت زياد و كندي ترشح آب دهان ، بروز كند . خشكي دهان را مي توان با مقدار آب ليمو بر طرف ساخت . ولي اگر براستي تشنه باشيم اين كار هرگز علاج تشنگي مارا نخواهد كرد .
بر عكس ، گاهي ممكن است دهان پر آب باشد ، معده و مجاري خون و ادرار نيز همه آب كافي در بر داشته باشند ولي باز احساس تشنگي كنيم . علت اين امر آنست كه گاهي تشنگي بر اثر تغييراتي كه در نمك خون پديد مي آيد ، به انسان دست مي دهد .
در حال عادي ، خون به حد كافي نمك و آب در بر دارد . ولي همينكه ميزان طبيعي آب به هم بخورد و نمك نسبت به آبي كه در خون است بيشتر شود ، در اين هنگام تشنگي بروز مي كند .
نقطه اي در مغز وجود دارد كه به نام مركز تشنگي خوانده مي شود .
اين مركز مسئول كنترل نمك خون مي باشد . هنگامي كه تغييري در آن رخ دهد ، ( مركز تشنگي ) به قسمت پشت گلو ، آگاهي مي دهد . اين خبر دوباره به مغز باز گشته و از همبستگي اين ارتباطات حالتي به ما دست مي دهد كه مي گوييم ( تشنه ) هستيم .

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:44 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

چرا خسته مي شويم ؟
خستگي بدن را مي توان نوعي مسموميت آن دانست .
عضلات به هنگام كار ، اسيدلاكتيك توليد مي كنند و اين خود باعث خستگي آنها مي شود . اگر بتوانيم اين اسيد را از عضو خسته بيرون بكشيم ، آن عضو دوباره نيروي كار كردن پيدا مي كند.
در جريان كارهاي روزانه ، بدن به وسيله ( اسيد لاكتيك ) مسموم مي شود .
در بدن مواد ديگري نيز بر اثر فعاليت عضلات پديد مي آيند كه آنها را زهرا به خستگي مي خوانند . خون اين مواد را در بدن انسان حمل مي كند ، و با خود به نقاط مختلف آن مي رساند .
از اينرو تنها عضلات نيستند كه احساس خستگي مي كنند ، بلكه تمام بدن ، به ويژه مغز ، همه وهمه دچار خستگي مي شوند .
دانشمندان آزمايش جالبي درباره خستگي انجام داده اند :
هرگاه خون سگي را كه كاملا سر حال است ، به سگي خسته كه از پا افتاده و مي خواهد بخوابد تزريق كنند ، فوري خستگي اش برطرف مي شود . برعكس ، اگر خون سگي خسته را به سگي ديگر تزريق كنند ، او نيز احساس تشنگي مي كند و خواب را بر هر چيز ديگر ترجيح مي دهد .
خستگي تنها يك عمل شيميايي نيست ، بلكه عملي بيولوژيك نيز مي باشد . به هنگام خستگي نبايد بدن را به كار واداريم ، بلكه بايد خود را رها كنيم و بگذاريم سلولها كاملا استراحت كنند . بدينوسيله ، اعضاي خسته خود را از آسيب خستگي رها مي سازيم . سلولهاي عصبي مغز نيز مجددا نيرو مي گيرند و بدن را آماده كار مجدد مي سازند .
خواب هميشه براي انسان لازم است . خواب وسيله اي است كه به بدن خسته ، بار ديگر نيرو مي بخشد .
درباره خستگي بايد يك نكته جالب را خاطرنشان سازيم . آن اين كه ممكن است شخصي كه ساعتها پشت ميز خود كار كرده و خسته شده است براي رفع خستگي نخواهد دراز بكشد ، بلكه ترجيح بدهد اندكي به گردش بپردازد . يا هنگامي كه بچه ها از مدرسه مي آيند ، بجاي خواب و استراحت به بازي روي مي آورند و جست و خيز را به لم دادن و استراحت ترجيح مي دهند . آيا مي دانيد دليل اين كار چيست ؟
علت آن است كه گاهي فقط يك قسمت از بدن مانند دستها ، پاها ، چشمها و يا تنها مغز خسته مي شود . در اينصورت بهترين راه براي رفع خستگي به كار انداختن ساير قسمتهاي بدن است . چه فعاليت آنها باعث افزايش در تنفس مي شود . جريان خون نيز سريعتر شده ، غده ها بيشتر فعاليت مي كنند . در نتيجه مواد زائدي كه سبب ايجاد خستگي در بدن شده اند ، از قسمتهاي خسته آن دفع مي شوند .
اما اگر تمام بدن احساس خستگي كند ، بهترين چاره برايش همان خواب است .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:40 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۲۳

روش سوزاندن راحت تر کالری

 عکس    روش سوزاندن راحت تر کالری

۱۲ روش برای سوزاندن راحت تر کالری


تحرک داشتن در تمام طول روز کلید سلامت عمومی و کاهش وزن است. برای آنکه در تمام روز تحرک داشته باشید این ۱۴ روش را پیاده کنید:

۱) حین صحبت کردن قدم بزنیداین قانون را برای خود تصویب کنید که ...........ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 0:23 AM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۱

تفاوت ويندوز 32 و 64 بيتي

تفاوت ويندوز 32 و 64 بيتي 

این روزها با ارزان‌تر شدن و رایج‌شدن قطعات جدید خیلی‌ها سراغ سیستم‌عامل‌های 64 بیتی را می‌گیرند. سوالاتی از جنس ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی خیلی زیاد شده است. و روز به روز هم نوشته‌های پراکنده ( درست یا غلط ) در مورد این نوع سیستم ها، زیادتر می‌شود.

طبق روال این وبلاگ در این نوشتار سعی می‌کنیم تمام جرئیات کاربردی در زمینه ویندوزهای 64 بیتی را پاسخ بدهیم. این که سیستم‌عامل 64 بیتی چی است و چه فرقی با 32 بیتی دارد یک سوال رایج است که با آن شروع می‌کنیم و می‌پردازیم به سوالاتی که حتما برای شما هم پیش خواهد. ببینیم آیا باید با 32 بیت خداحافظی کنیم؟

*پیشنهادم را بگذارید قبل از شروع سوالات بگویم که در ادامه بحث به کمک‌مان خواهد آمد. windows 7 64 bit :)

http://www.streem.us/assets/picture223526.jpg

  • 32 بیت یا 64 بیت؟.........


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 23:56 PM

سه شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۰

زمان بندی صحیح آب خوردن
 
با زمان بندی صحیح آب خوردن اثر آن را در بدن خود بالا ببرید
دو لیوان آب -- بعد از بیداری -- کمک می کند به فعال کردن ارگان های داخلی
یک لیوان آب -- 30 دقیقه قبل از غذا -- هضم راحت غذا
یک لیوان آب -- قبل از گرفتن حمام -- کمک می کند به کاهش فشار خون
یک لیوان آب -- قبل از خواب -- به منظور جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبینوشته شده توسط cardinal در ساعت 23:46 PM

شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

یک ترفند جالب برای سرکار گذاشتن افراد در دسکتاپ
 
آیا تاکنون فکر کرده‌اید که می‌توان با استفاده از صفحه دسکتاپ، دوستان خود را سرکار بگذارید و با آنها شوخی کنید؟! در این ترفند قصد داریم به معرفی یک ترفند جالب و بامزه بپردازیم که در محیط‌هایی نظیر کافی‌نت و یا کامپیوترهای تحت شبکه دانشگاه می‌توانید با آن سرگرم شوید.

بدین منظور:...............


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:19 AM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۷

حقایقی در مورد گریه کردن!
گریه تولد و مرگ آدمی‌را نشانه گذاری می‌کند. گریستن نخستین واکنش نوزادی است که متولّد می‌شود و فردی که از دنیا می‌رود واکنش ماتمی‌ را در بازماندگان بر می‌انگیزد که با گریه همراه است .


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 23:22 PM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۷

آغاز بهبود یک سایت در موتور جستجو
درس نخست ؛ آغاز بهبود یک سایت در موتور جستجو

کلید واژه ها را انتخاب کنید
نخست بیندیشید که سایت شما در باره چه چیزی مطلب دارد. بهتر است برای هر صفحه ، بصورت جداگانه چند کلمه مهم را انتخاب کنید. کلمه هایی که ممکن است مخاطبهای شما جستجو کنند . برای نمونه اگر سایت شما دارای صفحه ای در زمینه مجموعه تمبرهای پستی است، کلمه کلیدی شما (کلیدواژه) میتواند : ” تمبرهای یادگاری پستی ” باشد.ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 20:54 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

اینترنت در انتظار 5 رویداد اثر گذار
 اینترنت

.

اینترنت در انتظار 5 رویداد اثر گذار

40 سال از ابداع اینترنت می گذرد و این شبکه جهانی امروز در شرایطی به سر می برد که گویا زیر بار هجوم های گسترده سایبر و افزایش روزافزون محتواهای چند رسانه ای و کاربردهای همراه جدید کمرش در حال خم شدن است. اینکه آینده اینترنت با انبوهی از این محتواها به کجا ختم خواهد شد و چگونه رقم خواهد خورد، بحثی است که از همان زمان پیدایش فکر دانشمندان را به خود مشغول کرده و باعث شده که هر کسی از جنبه ای به پیش بینی وضعیت اینترنت در آینده بپردازد. اما با ورود به دهه دوم دیجیتال، کارشناسان وب سایت pc world به پیش بینی رویدادهای اینترنت، پرداخته اند و 10 پیش بینی در دنیای اینترنت که بیش تر از همه به واقعیت نزدیکند را فهرست کرده اند که در زیر می خوانید:ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:35 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

آلرژی و درمان آن
مقالات متنوع
.
آلرژی و درمان آن
مروری بر رینیت آلرژیک:
رینیت به تحریک و التهاب مجاری بینی گفته می شود که با علایمی مانند عطسه، خارش، آبریزش بینی و ترشح از سینوس ها به پشت گلو همراه است. رینیت مزمن در اثر آلرژی های فصلی و برخی عوامل دیگر رخ میدهد.
چه کسانی مبتلا به رینیت آلرژیک میشوند؟
نام دیگر این بیماری تب یونجه است و ۲۰ % از مردم دنیا به آن مبتلا هستند. بیشتر این افراد سابقه ابتلا به آسم و اگزما در خود و یا خانواده شان دیده میشود. شروع بیماری در کودکی  یا اوایل جوانی بوده، البته در هر سنی میتواند رخ دهد. اغلب در کودکان و افراد در دهه ۳۰ تا ۴۰ زندگی باعلایم شدیدتری بروز میابد.
عوامل رینیت آلرژیک:
در اثر واکنش مجاری بینی به ذرات ریز تحت عنوان آلرژن ایجاد میشود. به دنبال آن دو نوع از سلول های خونی به نامهای بازوفیل و ماست سل فعال شده و با ترشح مواد التهاب زا مثل هیستامین سبب افزایش ترشح مخاط بینی و نیز خارش و عطسه میشوند.


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:19 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

(ترین) های سال 88
سرگرمی
.
(ترین) های سال 88
ترین" ها ،همواره مورد توجه بوده اند ؛ از ثروتمند ترین آدم ها گرفته تا پرفروش ترین فیلم ها و از معتبرترین ایرلاین ها تا بالاترین امید به زندگی در کشورهای مختلف. این موضوعی است که ویژه نامه نوروزی همشهری نیز بدان علاقه نشان داده و ترین های سال 88 را معرفی نموده است.
مروری بر این فهرست بلند بالا حتماً جالب و خواندنی خواهد بود.
پرفروش ترین بازی ها در سال 88
1- تناسب اندام wii (مخصوص نینتندو)
2- wii پلی (مخصوص نینتندو)
3- پوکمون نسخه پلاتینیوم (مخصوص نینتندو)
4- ماریوکارت (مخصوص نینتندو)
5- دشمن شرور (مخصوص xbox 360)
6- منطقه کشتن 2
7- صدای ماموریت: جهان در جنگ
8- دشمن شرور (مخصوص ps3)
9- جنگ نورانی
10- جنگجویان خیابانی 4


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:18 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

7 ماده مغزی برای مغز
مطالب آموزشی
.
7 ماده مغزی برای مغز
آیا تغذیه می‌تواند باعث تقویت حافظه‌ شود؟ اگر جواب‌تان مثبت است، درست حدس زده‌اید! تحقیقات متعدد نشان داده‌ که تغذیه صحیح و استفاده مناسب و متعادل از خوراکی‌های خاص، سبب تقویت حافظه و دور ماندن از بیماری‌هایی مانند آلزایمر می‌شود. مصرف مرتب بعضی خوراکی‌ها موجب افزایش قدرت یادگیری، تمرکز و سلامت مغز می‌شود. با خوراکی‌هایی که می‌توانند حافظه‌تان را تقویت کنند، آشنا شوید….
ماهی‌های چرب
غذاهای دریایی مثل ماهی آزاد، ساردین، تن و خال مخالی حاوی مقادیر فراوانی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که می‌توانند سبب افزایش قدرت، بهره‌وری و سالم ماندن مغز شوند. حدود ۴۰ درصد از اسیدهای چربی که در غشاهای مغز وجود دارند، DHA نامیده می‌شوند و DHA یکی از موادی است که به وفور در روغن ماهی موجود است. متخصصان اعتقاد دارند که وجود این ماده برای نقل و انتقال سیگنال‌های مختلف در مغز ضروری است. بر اساس تحقیقاتی که محققان دانشگاه تافت در سال ۲۰۰۶ انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند، افرادی که حداقل ۳ بار در هفته از ماهی‌های چرب حاوی امگا ۳ تغذیه می‌کنند، DHA خون بسیار بالاتری نسبت به سایر افراد دارند و خطر ابتلایشان به آلزایمر هم ۳۹ درصد کمتر از سایرین است.ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:16 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

10 توصیه برای داشتن پوستی بهتر
مقالات متنوع
.
10 توصیه برای داشتن پوستی بهتر
همه ما بطریهای رنگارنگ محصولات بهداشتی و آرایشی اتظار معجزه داریم و تبلیغات متعدد نیز ما را به سوی این باور سوق میدهند که با استفاده از این محصولات، پوستی صاف و محکم، بدون جوش و به نرمی حریر داشته باشیم.
اما این وسواس برای بینقص بودن به حدی نامعقول رسیده است. چین و چروکها بالاخره می آیند و به چهره شخصیت و عمق میدهند. تغییرات دیگر هم به دنبال آن از راه میرسند، طرح صورت مشخصتر شده و استخوانها در طول زمان زاویه دارتر میشوند. چهره زخمی میشود، کک و مک در می آورد و خلاصه از گذشت زمان تاثیر میگیرد.
آیا این آثار فاجعه هستند؟ یا تنها نقشی از زندگی به شمار میروند؟ محصولات خاصی برای پوشاندن تمام اینها وجود دارند، اما پا به سن گذاشتن روندی طبیعی و زیباست برای همه رخ میدهد و ما با پذیرفتن آن به چشم همه زیباتر خواهیم بود.
تعداد بسیاری از محصولات ماجرا را بیش از حد پیچیده کرده اند و علاوه بر گران بودن، وقت گیر هم هستند. شما میتوانید از روشهایی بسیار ساده تر و به همان اندازه موثر استفاده کنید. از افراط بپرهیزید، اگر پوستی خشک دارید آنرا بیش از حد مرطوب نکنید و اگر پوستتان چرب است، تمام چربی آن را نگیرید. در اینجا به ده توصیه برای داشتن پوستی سالم و زیبا اشاره میکنیم
۱) پوست را در برابر خورشید محافظت کنید. از کرمهای ضد آفتاب استفاده کرده و از تابش مستقیم آفتاب در ساعات ۱۰ تا ۲ بپرهیزیدادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:14 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

خواص داروئی نعنا
مطالب آموزشی
.
خواص دارویی نعناع
نعناع گیاهی است علفی و چند ساله که علاوه بر ساقه زیر زمینی که گیاه را در خاک مستقر می سازد دارای ساقه هوایی نیز هست . تز محل گره های ساقه که در تماس با زمین است ریشه های خارج شده که ساقه جدید را درست می کند بنابراین اگر شما فقط یک ساقه نعناع در باغچه خود بکارید بزودی تمام باغچه شما پر از نعناع می شود .
برگهای نعناع بیضی شکل ، نوک تیز و دندانه دار می باشند . گلهای آن بسته به نوع نعناع ممکن است قرمز ، ارغوانی یا سفید باشد . نعناع در مناطق معتدل و آفتاب گیر بخوبی رشد می کند .
نعناع از قدیم الایام بعنوان یگ گیاه معطر و اشتها آور و برای ناراحتی های دستگاه گوارش بکار رفته است بقراط پدر علم طب از نعناع در نوشته های خود یاد کرده است در قرون وسطی از نعناع در معالجه بیماریها و برای التیام زخم ها و درمان درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می شود


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:12 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

تغییر رنگ دندان نشانهٔ چیست؟
مقالات متنوع
.
تغییر رنگ دندان نشانهٔ چیست؟
سفیدی دندان چیز زیبائی است، ولی بیشتر مردم دندان‌هائی دارند که می‌توان آنها را سفیدتر کرد. تغییر رنگ دندان ممکن است بی‌خطر و سطحی باشد، که نشان از خوردن قهوهٔ زیادی و مراجعهٔ کمتر به دندان‌پزشک دارد. گاهی نیز علامت پوسیدگی دندان است. همچنین ممکن است ناشی از نفوذ عمیق (ولی بی‌خطر) جرم در دندان باشد.
اغلب فکر می‌کنند هرچه بیشتر مسواک بزنند دندان‌ها سفیدتر می‌شود. ولی این‌طور نیست. مسواک دندان را تمیز می‌کند، ولی جرم‌ها را بر نمی‌‌دارد. مسواک زدن شدید و خیلی زیاد (مخصوصاً با مسواک زبر) به‌تدریج مینای دندان را می‌خورد و عاج‌ تیره‌تر زیر آن را آشکار می‌کند.
عوامل دیگری هم باعث تیره‌ شدن رنگ دندان می‌شوند. پیری یکی از اینها است. به‌طور طبیعی با بالا رفتن سن دندان تیره می‌شود و با گذشت زمان، گوشتینهٔ نرم مرکز دندان از بین رفته و جای آن را عاج تیره‌تر می‌گیرد.


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:11 PM

یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۴

نحوه خوابیدن و شخصیت شما
مقالات متنوع
.
نحوه خوابیدن و شخصیت شما
زندگی ما، مقدار خواب ما و به طور کلی نحوه استراحت ما در طول شب به طور غیر محسوسسی با گذر زمان تغییر می کند. با این حال یکی از محققان خواب معتقد است که نحوه خوابیدن ما گویای واقعیاتی در مورد شخصیت ما می باشد.
به طور کلی تحقیقات نشان می دهد که نحوه خوابیدن افراد به ۶ دسته کلی تقسیم می شوند.
نکته جالب در مورد این اظهار نظر این است که انچه در مورد ارتباط نحوه خوابیدن فرد و شخصیت وی بیان می شود کمی غیر قابل انتظار است. 
طبق این تحقیق از جمله موقعیت های فرد در هنگام خوابیدن عبارتند از:
۱-    موقعیت جنینی(Fetus position): 41 % از شرکت کنندگان در این تحقیق به صورت خمیده و چمباتمه زده می خوابند. گفته می شود که زنان دوبرابر مردان در این وضعیت می خوابند و به نظر می رسد که این شایع ترین نحوه خوابیدن می باشد. این گونه افراد ظاهری خشک و جدی دارند. و گاهی به نظر می رسد که خجالتی باشند ولی به سرعت گرم می شوند.


ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 18:9 PM

شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۳

میدونی چرا خورشید داغه؟

 

میدونی چرا خورشید داغه ؟ چون میبینه تو مال منی آتیش میگیره .
کدامین شاخه ی گل را به خاطر مرامت تقدیمت کنم که وجودت عطر تمام گلهاست .
شب ساعت ابری مرا داد به تو / افتاد نگاه خسته ی باد به تو / باران زد و خیس شد تن خاطره ها / باران زد و باز یادم افتاد به تو .
صد دفعه گفتم لباساتو جلوم تکون نده ، دکتر گفته به گرد گلها حساسیت دارم !
رفتن همیشه راه نیست / وقتی که سینه ای پر آه نیست / شکستی تو دل من / آیا این گناه نیست ؟
اگه نگی دیوونه ام / تویی فقط بهونه ام / برای یک حس عمیق / تو این دنیای نارفیق .
بزار بگم دوست دارم / ساده و راحت و بلند / آخه همیشه دوری ها / از توی سکوت میاند .
عشق یعنی رفتن از شهر بهار / با دو چشم تر به سوی روزگار / عشق یعنی بی وفایی های یار / عشق یعنی سالها در انتظار .
درسته دلت از سنگه ولی اشکال نداره ، آخه من هنوز بت پرست موندم .
غریبانه در سکوت سهمگین نامت را بر حاشیه ی قلبم حک کردم تا با هر ضربانش بگویم دوستت دارم ، هیچوقت تو و محبتهایت را از یاد نمی برم .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 17:49 PM

شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۰۳

- در متن زیر C را پیدا کنید. از مکان نمای موس استفاده نکنید.
 

OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO COOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO

 

 

 

 


 

2- اگر در متن بالا C را پیدا کردید، حالابه ادامه مطلب بریدو  6 را پیدا کنید.ادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 10:57 AM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۳۱

سير تكامل چهره و تيپ علي دايينوشته شده توسط cardinal در ساعت 20:35 PM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۳۱

آموزش طراحی و ترجمه قالب بلاگفا

آموزش طراحی و ترجمه قالب بلاگفا

کتاب الکترونیکی آشنایی کاربردی با طراحی و ترجمه قالب های بلاگفا
در این کتاب شما می توانید با طراحی و ترجمه قالب های بلاگفا به صورت کاملاً کاربردی و تشریحی آشنا شوید.
برخی از سرفصل های این کتاب عبارتند از :
شناخت صفحات وب و مرورگرها
HTML -1 
TAG -2
3 -بررسی چند تگ متنی
4- و...
 توضیحات بیشتر
اصولی که در زمینه کد نویسی برای طراحی وبلاگ یا وب سایت به کار میرود یکسان است اما تفاوت هایی دیده می شود که به تفضیل در مورد آنها بحث خواهد شد . در طول کار فرض بر این است طراحی قالب وبلاگ ، برای سروربلاگفا انجام می شود. وجه تمایز این نوشته با سایر مقالات آموزشی ، کاربردی بودن آن است. امید است با مطالعه این کتاب بتوانید بر دانسته های مفید خود بیفزایید.

توضيحات از سافت گذر

دریافت فایل برنامه ( 0.44 مگابایت ) ( 1559 بار دانلود شده )
http://www.rasekhoon.net/Software/Download-4096.aspx

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 12:50 PM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۳۱

آموزش خط اوستایی
مطالب آموزشی 

خط اوستایی با خطی کاملا متفاوت از فارسی امروزی در سالهای دور در ایران استفاده میشد و نشان از قدمت و فرهنگ بزرگ ایران دارد. این بار آموزش و خودآموز خواندن و نوشتن خط اوستایی را برای شما آماده کردیم و امیدواریم مورد استفاده شما قرار بگیرد.در صورتی که از سرور اول نتوانستید دانلود کنید از دیگر سرورها استفاده کنید.

سرور اول
(لینک مستقیم)
 

سرور دوم
(لینک غیر مستقیم)
 

سرور سوم
(لینک غیر مستقیم)
 

 D O W N L O A D

 D O W N L O A D

 D O W N L O A D

 


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 12:23 PM

چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۴

برترین گلزنان تاریخ فوتبال
با سلام لطفآ توجه کنین عدد اول گلهای ملی و عدد دوم بازیهای ملی هست...
رديف    نام بازيکن           مليت           گلهاي ملي               بازيهاي ملي

1        علي دايي         ايران              103                      135  

2         پوشکاش      مجارستان         84                       89

3              پله             برزيل              77                      92

4          کوچيس      مجارستان          75                       68

5       جان وودوارد        انگليس          73                       53  

6         گرد مولر            آلمان            68                       62

7      ماجد عبداله        عربستان        67                       139  

8       حسام حسن        مصر            63                      163

9     حسام الهويدي       کويت            63                      74

10     سناموانگ           تايلند             63                     116

ايران در ليست بهترين گلزنان رده ملي جهان 3 نماينده دارد. علي دايي با 103 گل، کريم باقري با 47 گل و علي کريمي با 31 گل زده، نمايندگان ايران در ليست برترين گلزنان ملي جهان هستند.

طبق اعلام سايت رسمي آمار و ارقام فيفا، بازيکناني که تعداد گلهاي ملي خود را به عدد 30 مي رسانند وارد ليست برترين گلزنان ملي مي شوند. اين ليست فعلاً 130 عضو دارد و هر لحظه و با برگزاري هر ديدار ملي ممکن است به اعضاي آن افزوده شود. اين سايت در جدول رده بندي خود فقط تعداد گل ملي را در نظر گرفته و براي آنهايي که تعداد گلهايشان برابر است، معياري مثل بازي کمتر يا بيشتر را در نظر نگرفته است.

نکته جالب اين جدول، حضور 11 آلماني است. آلمان با داشتن 11 نماينده در ليست برترين گلزينان ملي جهان، فعلاً رکورددار است. البته مجارستان و برزيل هم هر کدام 10 نماينده در اين ليست دارند. بعد از اينها انگليس، دانمارک و سوئد با 7، 6 و 5 نماينده قرار دارند. ساير کشورها هم مثل ايران کمتر از 5 بازيکن در اين ليست دارند.

در اين ليست غير از 8 بازيکن، تمام بازيکن ها تعداد بازيهاي ملي شان بيشتر از گلهايي است که به ثمر رسانده اند. اما اين 8 بازيکن جزو استثناها هستند که بيشتر از تعداد بازيهاي ملي خود، گل زده اند. يعني به طور متوسط حداقل در هر بازي ملي يک گل به ثمر رسانده اند. ساندروکوچيس (مجارستان)، ويوين جان وودوارد (انگليس)، گردمولر (آلمان)، پول تيست نيلسن (دانمارک)، استيون ريدل (سوئد)، گونارنورد اهل (سوئد)، ارنست ويليمسکي (لهستان) و جاست فونتاين (فرانسه) 8 نفري هستند که گلهاي زده شان بيشتر از تعداد بازي شان است. در ميان تام اين افراد، آمار جان وودوارد انگليسي بهتر از بقيه و واقعاً به چشم مي آيد. جان وودوارد در 53 بازي ملي 73 گل زده. يعني 20 گل بيشتر از تعداد بازيهاي ملي اش. شايد اگر او در يک تيم آسيايي بازي مي کرد الان رکورد علي دايي را هم زده بود. البته جان وودوارد يکي از قديمي ترين فوتباليستهاي انگليس است که در سال 1914 از بازيهاي ملي خداحافظي کرد.

در مقابل اين 8 نفر افرادي هم هستند که حتي نصف تعداد بازيهاي ملي خود نيز گل نزده اند. مثل ماجد عبداله عربستاني که 67 گل را در 139 بازي ملي زده، يا حسام حسن مصري که در 163 بازي ملي فقط 63 گل زده...

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 13:13 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۹

رده بندی فیفا
رده بندی فیفا
کل موضوع این شکلیه به نقل از یوفا

پارامترهای دخیل در محاسبه امتیاز تیم ها
برد ، تساوي يا باخت
در حالت عادي برد امتياز بيشتري از باخت يا تساوي براي يک تيم به ارمغان مي آورد. دو يا سه امتياز براي برد، يک امتياز براي مساوي و صفر امتياز براي شکست. اما اين امتيازها براي اندازگيري توانايي يک تيم در طبقه بندي جهاني کافي نيست، بنابراين معيارهاي ديگري وارد ميدان مي شوند تا امتياز حاصل از يک بازي براي طرفين مشخص شود.

پيروزي تيم بر يک تيم با امتياز کمتر ارزش کمتري دارد تا پيروزي بر يک تيم با ارزش بالاتر يا حتي مساوي. حتي ممکن است شکست يک تيم برابر يک تيم قوي برايش در جول امتياز خوبي به ارمغان بياورد.

يک تفاوت عمده در اين طبقه بندي هنگامي است بازي دو تيم به ضربات پنالتي کشيده مي شود. در اين حالت تيمي که با ضربات پنالتي برنده ميشود همان امتياز برد را تصاحب مي کند و تيمي که با ضربات پنالتي شکست را مي پذيرد امتياز حالت مساوي در جريان بازي عادي را تصاحب مي کند.

گلهاي رد و بدل شده
از جمله فاکتورهاي مهم در کسب امتياز تعداد گلهايي است که در بازي رد و بدل مي شود. تقسيم امتيازهاي يک بازي به ميزان قدرت (امتياز کنوني) تيمها بستگي دارد. بعنوان مثال در بازي يک تيم ضعيف با قوي، گلي که يک تيم ضعيف مي زند امتياز بيشتري دارد تا گلي که تيم قوي به ثمر مي رساند. همچنين فيفا براي تشويق بازي ها به حالت هجومي، ارزش يک گل زده شده را به مراتب بيشتر از يک گل خورده شده - که از امتياز کسر ميشود - براي يک تيم محاسبه مي کند. همچنين اگر بازي به پنالاتي کشيده شود امتيازي که تيم برنده بدست مي آورد فقط بر اساس گلهايي است که در طي بازي رد و بدل شده است.

همچنين در يک بازي ارزش گلي که ابتدا زده مي شود به مراتب بيش از ارزش گلهاي بعدي مي باشد. در ضمن هرگز امکان ندارد با گل هاي زده بيشتر، بيش از حداکثر امتيازي که فيفا براي برد در نظر گرفته شده است را بتوان کسب کرد. دليل اين امر هم بيشتر به مسائل روانشناسي بر ميگردد، در بازي هايي که پس از گلي هاي ابتدايي برنده گلهاي بيشتري ميزند بيشتر مسائل رواني بر بازي حاکم مي شود تا مسائل فني.

ميزبان يا ميهمان بودن
اينکه تيم در کشور خود بازي کند و يا در يک کشور خارجي ارزش متفاوت دارد. فيفا براي بازي يک تيم در غير از کشور خود يک پاداش کوچک سه امتيازي در نظر مي گيرد. اما در بازيهاي جهاني اين امتياز اضافه به کسي داده نمي شود.

ضريب اهميت يک بازي
هر بازي براي خود يک درجه اهميت دارد که به آن سنگيني خاصي مي دهد. بيشترين درجه اهميت به بازي هاي جام جهاني مربوط شده و کمترين آن به بازي هاي دوستانه مربوط مي شود. فاکتورهاي زير در امتياز بازي ها در نظر گرفته مي شود يعني آنکه براي فيفا ارزش يک بازي مقدماتي بين قاره اي 50% بيش از يک بازي دوستانه مي باشد.

نوع بازي وزن
دوستانه 1.00
مقدماتي بين قاره اي 1.50
مقدماتي جام جهاني 1.50
بين قاره اي 1.75
جام کنفدراسيون ها 1.75
جام جهاني 2.00

ضريب اهميت منطقه اي تيم ها
پر واضح است که وضعيت و توانايي تيم هاي فوتبال در قسمت هاي مختلف جهان متفاوت مي باشد. براي در نظر گرفتن اين توانايي ها و محاسبه آن، فيفا براي کنفدراسيون هاي مختلف وزن هايي را در نظر گرفته است. اين وزن در پايان هر سال از طريق فيفا تهيه مي شود که بر اساس ميزان راهيابي تيم هاي هر کنفدراسيون به بازيهاي جهاني است.

اما اين محاسبات مربوط به توانايي کنفدراسيون ها بر اساس نتايج تمام بازي ها و تيم ها نيست بلکه به بازي هايي مربطو مي شود که بهتيرن 25% از تيم هاي يک قاره - حداقل 5 تيم - با ساير قاره ها مي باشد. البته روش اين محاسبه جاي اشکال زياد دارد چرا که اگر تيم قوي يک کنفدراسيون ضيعف با تيم ضعيف يک کنفدراسيون قوي بازي کند و صاحب برد شود مي تواند امتيازها را به ضرر کنفدراسيون قوي پايين بياورد.

اما اينبار وزن مسابقه بصورت ميانگين وزن کنفدراسيون ها مطابق جدول زير محاسبه مي شود. بعنوان مثال اگر يک تيم از اروپا با يک تيم از آسيا بازي کند وزن بازي معادل ميانگين اعداد 1.00 و 0.93 يعني 0.965 خواهد بود. جدول زير وزن کنفدراسيون ها را براي سال 2004 نمايش مي دهد.

کنفدراسيون وزن شرح
uefa 1.00 اروپا
conmebol 0.99 آمریکای جنوبی مانند برزیل، پرو، اوروگوئه، شیلی و ...
Caf 0.94 آفریقا
cocacaf 0.94 آمریکای شمالی و کاراییو مانند ایالات متحده، مکزیک، کاستاریکا و ...
Afc 0.93 آسیا
ofc 0.93 اقیانوسیه

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:49 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۹

مردی که هیچ گاه، سر خم نکرد!
 
غلامرضا تختی روبروی شاه ایستاده. سران کشوری و لشکری و امرای ارتش هم دور تا  دور ایستاده اند. تختی در مقابل دیدگاه شاه، بازوبند پهلوانی کشتی ایران را کسب کرده. او حالا باید سرش را خم کند تا شاه، مدال را دور گردنش بیاندازد. اما نمی کند! شاه هم به روی خودش نمی آورد و دست هایش را بالاتر می برد و مدال را تقدیم می کند به مردی که هیچ گاه، سر خم نکرد.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:52 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۹

مردی در چاه
 
روزی مردی داخل چاله ای افتاد و بسيار دردش آمد ...
یک روحانی او را دید و گفت :حتما گناهی انجام داده ای!
یک دانشمند عمق چاله و رطوبت خاک آن را اندازه گرفت!
یک روزنامه نگار در مورد دردهایش با او مصاحبه کرد!
یک یوگيست به او گفت : این چاله و همچنين دردت فقط در ذهن تو هستند در واقعيت وجود ندارند!!!
یک پزشک برای او دو قرص آسپرین پایين انداخت!
یک پرستار کنار چاله ایستاد و با او گریه کرد!
یک روانشناس او را تحریک کرد تا دلایلی را که پدر و مادرش او را آماده افتادن به داخل چاله کرده بودند پيدا کند!
یک تقویت کننده فکر او را نصيحت کرد که : خواستن توانستن است!
یک فرد خوشبين به او گفت : ممکن بود یکی از پاهات رو بشکنی!!!
سپس فرد بیسوادی گذشت و دست او را گرفت و او را از چاله بيرون آورد...!

آنکه می تواند انجام می دهد و آنکه نمی تواند انتقاد می کند.
جرج برناردشاو

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:51 AM

شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۳

ایا میدانید 2
ایا میدانید سرعت گریز براى زمین ۱۲ کیلومتر در ثانیه و براى خورشید ۶۱۸ کیلومتر بر ثانیه است
ایا میدانید جرم هریک از سیاهچاله ها بین ۱ میلیون تا ۱ بیلیون جرم خورشیدی است
ایا میدانید بعد از مهبانگ دمای جهان در حدود ۳۰۰میلیارد درجه کلوین رو به نزول گذاشت
ایا میدانید مواج رادیویی بلند ترین طول موج را دارند که به حدود ۲ کیلو متر میرسد
ایا میدانید بیشترین درجه حرارت ثبت شده برای انفجار بمب هیدروژنی ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰K است
ایا میدانید کمترین درجه حرارت ثبت شده برای
نقطه ی جوش هلیوم ۲۷۳- C است
ایا میدانید نور
میتواند دور کره ی زمین (خط استوا) را ۷٫۵ بار در ۱ ثانیه طی کند.
ایا میدانید میشود اب را در یک لیوان کاغذی بجوش اورد. (بدون سوختن لیوان)
ایا میدانید طبق تئوری ریسمان جهان قبل از Big Bang دارای ۱۰ بعد بوده است
ایا میدانید اما طبق تئوری M-theory که جدیدتر و کامل تر است جهان دارای ۱۱ بعد بوده است
ایا میدانید بیشترین سرعت یک جسم در سقوط آزاد ۱۲۰ مایل در ساعت است ( اصطکاک هوا )
ایا میدانید به طور متوسط از هر ۱۰۲۰ متر
مکعب فضا در دنیا تنها ۱ متر مکعب حاوی ماده است.
ایا میدانید رومر اولین کسی است که تلاش کرد سرعت نور را اندازه بگیرد
ایا میدانید پس از رومر تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر حداقل ۱۶۳ بار سرعت نور را اندازه گرفته اند
ایا میدانید لیزر مخفف light amplification by stimulated emission of radiation می باشد
ایا میدانید لیزر به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است
ایا میدانید نانولوله‌ها ساختارهای کربنی ۱۰۰
برابر قویتر از فولاد دارند
ایا میدانید وزن نانولوله‌ها یک ششم وزن فولاد است
ایا میدانید نسبت استحکام به وزن
درنانولوله‌ها ۶۰۰ برابر بیشتر از فولاد است
ایا میدانید نانولوله‌ها میتوانند عایق، نیمه هادی و یا هادی باشند
ایا میدانید ۷۵ نفر ارکسترا میتوانند
قدرت لازم برای روشن کردن ۱ لامپ کوچک را بوجود بیاورند (با صدا)
ایا میدانید این در حالی که باید ۲ میلیون ادم حرف بزنند تا بتونند یک لامپ ۵۰ واتی رو روشن کنند
ایا میدانید فرمول بالا برابر است با : قدرت مساوی است با شدت * محیط کره
ایا میدانید هنگام رعد و برق اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ولت میرسد
ایا میدانید در عرض یک ده هزارم ثانیه جریانی در حدود ۳۰ هزار امپر از هوای یونیزه میگذرد
ایا میدانید هنگام رعد و برق این جریان در ولتاژ ۱۰ میلیون ولت توان گرمایی در حدود ۱۰۰ میلیارد وات دارد
ایا میدانید چنین توانی حتی در یک ده هزارم ثانیه میتواند گرمایی در حدود ۱۰ میلیون ژول ایجاد کند
ایا میدانید این تغییر ناگهانی دما از حدود ۳۰۰ کلوین به ۳۰۰ هزار کلوین حجم هوا را ۱۰۰ برابر میکند
ایا میدانید هنگام رعد و برق دمای ان را به بیش از ۲۰۰۰ درجه میرساند
ایا میدانید پودولفسکی که اهل لهستان است قویترین مرد جهان است
ایا میدانید در لامپ یک جریان کم از رشته تنگستن میگذرد و دمای ان را به بیش از ۲۰۰۰ درجه میرساند
ایا میدانید دانشمندان زنبورهایی تربیت کرده‌اند که می‌توانند در کشف بمب و به انسان کمک کنند
ایا میدانید کودکانی که بیشتر از گیاهان و سبزیجات و مواد خام غذایی می خورند از دیگران با هوش ترند
ایا میدانید شاید جهان ۳۰
میلیارد سال دیگر منقبض شده و از بین برود و یک جهان دیگر بوجود اید
ایا میدانید کلمع عشق از گیاهی به نام عشقه گرفته شده که دور جفت خود می پیچد و بالا می رود
ایا میدانید خمیازه از دوره جنینی و ۱۱ هفته ای هم قابل مشاهده است
ایا میدانید منظومه شمسی ۶٫۴ میلیارد سال بیش شکل گرفته است
ایا میدانید مغز خیلی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد توانایی دارد
ایا میدانید جهان ۷۱ میلیارد سال پیش از حالتی بسیار چگال و داغ سربر آورده است
ایا میدانید ۳٫۶ ‬میلیارد سال قبل نخستین گونه‌های حیات تک
سلولی در زمین نیز وجود داشته است
ایا میدانید زمین ۴٫۶ ‬میلیارد سال قبل بوجود آمد و آب از ۳٫۸ ‬میلیارد سال قبل در زمین پدیدار شد.
ایا میدانید کهکشان راه شیری ، کهکشانی مارپیچی است که شامل حدود ۵۰۰ میلیارد ستاره است
ایا میدانید قطر هسته یک کهکشان در
حدود ۱۰۰,۰۰۰ سال نوری است
ایا میدانید هسته خارجی زمین که ترکیبات آن تاکنون یک راز بوده از آهن و منیزیم بوجود آمده است
ایا میدانید حالات صورت انسان در شرایط احساسی مختلف، موروثی است
ایا میدانید دانشمندان یک عنصر فوق سنگین با عدد اتمی ۱۱۸ یافتند که کسری از ثانیه پایدار است
ایا میدانید پهنه مغز انسان به مانند کامپیوتر دیجیتال از مبنای باینری استفاده میکند
ایا میدانید در کوبا عده
زیادی از مردم بیش از ۱۰۰ سال عمر می کنند.
ایا میدانید خواب راحت ، نشانه سلامت است تغذیه می کند.

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 0:51 AM

شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۳

ایا میدانید 1

ایا میدانید بى‌خوابى سریعتر از بى‌غذایى موجب مرگ آدمى می‌‌شود
ایا میدانید هر فرد بطور متوسط یک سوم عمر خود را در خواب می‌‌گذراند
ایا میدانید تمامی فلزات بجز آنتیموان و بیسموت در مواقع انجماد حجمشان کاهش می یابد
ایا میدانید استرانسیم از بقایای موجودات دریایی به دست می آید
ایا میدانید کادمیم فلزی سمی است که در ساخت باطری های خشک کاربرد دارد
ایا میدانید گالیم در دمای ۳۰ درجه مایع می شود
ایا میدانید اکسید کروم در ساخت نوار کاست و فیلم ویدئو استفاده می شود
ایا میدانید لیتیم در جامد کردن روغن های صنعتی کاربرد دارد
ایا میدانید رادیم گرانترین فلز است
ایا میدانید رادار مخفف است و به معنای آشکار سازی و فاصله یابی به کمک امواج رادیویی است
ایا میدانید اب داغ زود تر از اب سرد یخ میزند
ایا میدانید خنده موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

ایا میدانید بدن انسان برای دویدن و تعقیب شکار ساخته شده است
ایا میدانید گردو با چربی های ناسالم می جنگد
ایا میدانید مصرف بادام انسان را لاغر می کند


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 0:50 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

دانستنیهای علمی

آیا میدانید: دلفینها و فیلها فقط ۲ ساعت در شبانه روز می خوابند.

آیا میدانید: وزن کل موریانه های جهان ده برابر وزن کل انسانها است.

آیا میدانید: ایران برای اولین بار در جهان از ضایعات نخل خرما چوب مصنوعی می سازد.

آیا میدانید: ایران در کشورهای مختلف پروژه های اکتشاف نفت اجرا می کند.

آیا میدانید: دوّمین کتابی که در اروپا به چاپ رسید، کتاب «قانون» ابوعلی سینا بود.

آیا میدانید: در کشور شیلی، منطقه ای صحرایی وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباریده است.

آیا میدانید: ادرار موش در زیر اشعه ماورا بنفش میدرخشد و همین امر باعث میشود که بازها بتوانند آنها را شکار کنند.

آیا میدانید: اگر میزان آب درون بدن تنها یک درصد کاهش یابد، احساس تشنگی به انسان دست می دهد!

آیا میدانید: انسان بدون غذا تا یک ماه می تواند زنده بماند، اما بدون آب بیشتر از یک هفته نمی تواند!

آیا میدانید: دانشمندان زیست شناس ماهی هایی را کشف کردند که عمر آنها را ۳ میلیون سال تخمین می زنند.

آیا میدانید: کبد انسان، بعد از مغز پیچیده ترین و بغرنج ترین عضو بدن انسان است.

آیا میدانید: کاکتوس، گیاهی است که بدون آب بیش از ۲ سال زندگی و آب را در خود ذخیره می کند.

آیا میدانید: گربه ها می توانند بیش از یکصد صدا با حنجره خود تولید کنند، درحالی که سگها کمتر از ۱۰ تا!

آیا میدانید: طول اسب های اوّلیه از سر تا دُم ۵۰ سانتی متر بود و قد و ارتفاع شان از ۴۰ سانتی متر تجاوز نمی کرد.

آیا میدانید: مادیان «اسب ماده» حیوانی است که می تواند زایمان خود را به چند ساعت بعد موکول کند و شب هنگام کُره خود را به دنیا می آورد.

آیا میدانید: نوعی از زنبوران اجتماعی، لانه شان را از نوعی کاغذ می سازند؛ آنها این کاغذ را با جویدن چوب و الیاف گیاهی به دست می آورند.

آیا میدانید: در فلسطین، دریایی به نام «بحرالمیت» وجود دارد که به دلیل وجود نمک زیاد، هیچ جانداری در آن زندگی نمی کند.

آیا میدانید: زنبوران درشت زردرنگ، عمرشان به یکسال هم نمی رسد و با فرارسیدن سرمای زمستان همگی به استثنای ملکه می میرند.

آیا میدانید: در میان مورچه ها، مورچه های آسیابان وجود دارند که دانه ها را به لانه ها می آورند و بعد آنها را آسیاب و آرد می کنند، امّا به مجرد تمام شدن فصل و کار جمع آوری و آسیاب، به دست مورچه های دیگر به قتل می رسند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:34 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

آیا می دانید؟......

آیا میدانید: عمر زن از مرد بیشتر است.

آیا میدانید: خوردن زعفران خنده را زیاد می کند.

آیا میدانید: ایران دومین تولیدکنندهٔ انجیر جهان است.

آیا میدانید: ایران چهاردهمین تولیدکننده برق در جهان است.

آیا میدانید: دندان مصنوعی را اوّلین بار مصریان ساختند.

آیا میدانید: ساعت آبی را اوّلین بار مصریان اختراع کردند.

آیا میدانید: جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم می تواند ببیند.

آیا میدانید: روباه ها همه چیز را خاکستری می بینند.

آیا میدانید: تعداد ۱۳۰۰ کره زمین در سیاره مشتری جای می گیرد.

آیا میدانید: رود دجله به خلیج فارس می ریزد.

آیا میدانید: خاویار ایران بهترین خاویار جهان است.

آیا میدانید: ۸۵درصد گیاهان در اقیانوس ها رشد می کنند.

آیا میدانید: اولین تمبر جهان در سال ۱۸۴۰م، در انگلستان به چاپ رسیده است.

آیا میدانید: قدرت بینایی جغد ۸۲ برابر قدرت دید انسان است.

آیا میدانید: هر ۵۰ثانیه یک نفر در دنیا به بیماری ایدز مبتلا می شود.

آیا میدانید: طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست.

آیا میدانید: تنها موجودی که می تواند به پشت بخوابد انسان است.

آیا میدانید: اگر زنی به کوررنگی مبتلا باشد، فرزندان پسر او کوررنگ می شوند.

آیا میدانید: کوه های آلپ در سال حدود یک سانتیمتر بلند می شوند.

آیا میدانید: وزن کوه یخی متوسط الحجم ۲۰میلیون تن است.

آیا میدانید: تا قرن پنجم میلادی متوسط عمر مردم اروپا از سی سال فراتر نمی رفته است.

آیا میدانید: تنها حیوانی که نمی تواند شنا کند، شتر است.

آیا میدانید: کانگروها قادر نیستند بسوی عقب راه بروند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 21:32 PM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

فوائد مصرف خرما برای روزه‌ داران
بنابراین گزارش خرما به علت در بر داشتن انواع مواد معدنی، قند، ویتامین‌ها و اسید آمینه از مغذی ترین مواد غذایی به شمار می‌رود که در روند بازسازی عضلات بدن و کنترل فشار خون بالا تاثیر بالایی دارد.
خرما به علت سالم و طبیعی بودن و همچنین در بر داشتن مواد غذایی مفید برای سلامتی انسان، جزء جدایی ناپذیر سفره روزه داران به شمار می‌رود.

به گزارش فارس، تلویزیون العربیه در گزارشی به فواید مصرف خرما در ماه مبارک رمضان پرداخت و با بیان اینکه خرما گنج مواد غذایی است، افزود: در صورت وجود دو ماده غذایی با کالری یکسان، ‌مصرف خرما و رطب توصیه می‌شود.

این گزارش خرما را به علت سلامتی و طبیعی بودن و همچنین در بر داشتن مواد غذایی مفید برای سلامتی انسان جزء جدایی ناپذیر سفره روزه داران خواند و افزود: با مصرف خرما،‌ بدن انسان به مواد معدنی کمیاب و موثر در به تاخیر انداختن روند پیری دسترسی پیدا می‌کند.

بنابراین گزارش خرما به علت در بر داشتن انواع مواد معدنی، قند، ویتامین‌ها و اسید آمینه از مغذی ترین مواد غذایی به شمار می‌رود که در روند بازسازی عضلات بدن و کنترل فشار خون بالا تاثیر بالایی دارد.

این گزارش حاکی است که خرما علاوه بر بهبود ناراحتی‌های سیستم گوارشی ضد یبوست کودکان نیز به شمار می‌رود و حتی مصرف کم آن نیز تاثیرات مفید بالایی بر جای می‌گذارد.

این گزارش با توصیه به مصرف کمتر خرما از سوی افراد دیابتی می‌افزاید: ‌هر ۱۰ دانه خرما ۳۰۵ کالری و هر ۱۰ عدد رطب ۱۳۶ کالری دارد ولی به نظر می‌رسد که رطب از میزان قند کمتری نسبت به خرما برخوردار است بنابراین با مصرف رطب می توان به همان میزان کالری دست یافت و در همان حال قند کمتری نیز وارد بدن می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: مصرف رطب و خرما در هنگام افطار انرژی لازم را به سرعت در اختیار بدن قرار می‌دهد و مواد از دست رفته در طول روزه را جبران می‌کند.

متخصصان تغذیه برای استفاده کامل از فواید خرما توصیه می‌کنند که از خوردن خرماهایی که به آنها مواد دیگری از جمله شکلات به آنها اضافه شده پرهیز شود.

پژوهش‌های جدید فواید قرار دادن خرما در برنامه غذایی روزانه را تایید می‌کنند. اصولا مصرف یک رژیم غذایی مناسب که شامل انواع میوه و سبزی باشد، به عنوان راهی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر سرطان شناخته شده است. مصرف خرما، روش شناخته شده‌ای برای درمان سرطان و سایر بیماری‌های عفونی است.

خرما می‌تواند با مهار رادیکال‌های آزاد، از تخریب مولکولی ناشی از این رادیکال‌ها جلوگیری کند. به نظر می‌رسد علت ابتلای بسیار کم ساکنان شبه جزیره عربستان در زمان‌های قبل به بیماری هایی نظیر تصلب شرایین، مرض قند و سرطان که تصور می‌شود ناشی از رادیکال‌های آزاد هستند، مصرف فراوان خرما باشد.

ترکیبات موجود در خرما، قادر به نابودی کامل رادیکال‌های سوپراکسیدانت هستند این عناصر که اصلی‌ترین رادیکال‌های آزاد در بیشتر سیستم‌های زیستی هستند، می‌توانند در بدن به گونه‌های فعالی، نظیر رادیکال هیدروکسیل، پروکسیل و الکوکسیل تبدیل شوند. شیره خرما حتی رادیکال‌های هیدروکسیل را نیز نابود می‌کند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 7:23 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

۵ باور‌ موفق‌ ترین ‌آدم ‌های ‌روی ‌زمین‌
آیا هیچ وقت آدم‌های شاد و موفقی را که به رویاهایشان رسیده‌اند ،‌ دیده‌اید؟ تا حالا دلتان خواسته از آنها بپرسید نظرشان درباره خودشان چیست و اصلا دنیا را چطوری می‌بینند؟ سال‌هاست که درخصوص افراد استثنایی که در تجارت، ورزش و دیگر رشته‌ها موفقند، تحقیق می‌شود. در این سال‌ها بعضی باورهای مهم و اساسی درباره این انسان‌های موفق سالم و شاد به اثبات رسیده است.
اگر شما هم دوست دارید شادتر باشید و زندگی در کنترل خودتان باشد،‌ بهتر است با ما همراه شوید و چند هفته‌ای را با این ۶ باور مهم طی کنید. باروهای ما پنجره‌ای هستند که ما از آن به دنیا نگاه می‌کنیم.
آنها تمام زمینه‌های زندگی‌مان را شکل می‌دهند. اگر تصمیم بگیرید با نظر مثبت به زندگی نگاه کنید، دیدگاه شما خوش‌بینانه و قدرتمند می‌شود و خیلی زود از این طرز برخورد با دنیای اطرافتان بهره می‌برید.
۱) خودتان بهتر از هر کسی خودتان را می‌شناسید:
مردی یک شب کلید خانه‌اش را گم کرده بود و نمی‌توانست وارد خانه شود. او بیرون منزل در نور چراغ کوچه دنبال کلیدش می‌گشت. کمی بعد همسایه‌اش او را دید و به کمک او آمد تا با هم کلید را پیدا کنند. اما بی‌فایده بود. پس از کلی جستجو همسایه از او پرسید: اگر تو کلید را در منزل گم کرده‌ای،‌ چرا در خیابان دنبال آن می‌گردی؟ مرد پاسخ داد: چون در خیابان نور بیشتر است! حالا تصور کنید شما جهت و معنای زندگی را گم کرده‌اید. اگر از مردم بپرسید اهداف شما در زندگی چه باید باشد، درست مثل این است که در خیابان دنبال کلیدی بگردید که درخانه جا گذاشته‌اید. هیچ‌کس به شما نمی‌تواند بگوید چطور به زندگی‌تان معنا ببخشید. روش دیگران به درد شما نمی‌‌خورد. شما باید درون خودتان را جستجو کنید. حتی اگر یک عمر برای یافتن پاسخ‌های خود جای دیگری را جستجو کرده‌اید، به محض این که به درون خودتان رجوع کنید، می‌بینید که پاسخ سوال‌های زندگی برای شما روشن می‌شود.
۲) اگر گام به گام پیش بروید، به هر چه بخواهید می‌رسید:
حقیقت این است که هر نوع مهارتی را می‌توان یاد گرفت، هر مشکلی را می‌شود حل کرد و هر کاری را می‌توان به نتیجه رساند، فقط اگر مرحله به مرحله پیش بروید و کارهای بزرگ را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. وقتی یک کار بزرگ را به چند مرحله کوچک‌تر تقسیم کنید، انجام آن آسان‌تر می‌شود و دیگر به نظرتان سنگین نیست. ما ناخودآگاه در بسیاری موارد این کار را انجام می‌دهیم. مثلا وقتی قرار است یک شماره تلفن را به خاطر بسپاریم، اعداد آن را ۳ تا ۳ تا یا ۲ تا ۲ تا حفظ می‌کنیم.
نکته مهم آن است که اگر می‌خواهید دیوار بین خود و رویاهای زندگی‌تان را بردارید، بهترین کار آن است که آجر به آجر پیش بروید تا به هدفتان برسید.
۳) اگر روش شما جوابگو نیست، آن را عوض کنید:
دکتر اسپنسر جانسون، نویسنده کتاب چه کسی پنیر من را برداشت، فرق بین آدم‌ها و موش‌ها را این طور توصیف می‌کند. وقتی یک موش حس می‌کند تلاش‌هایش به نتیجه نمی‌رسد، روش خود را عوض می‌کند، اما وقتی آدم‌ها حس می‌کنند کاری که انجام می‌دهند به نتیجه نمی‌رسد، عصبانی و خسته می‌شوند و دوست ندارند روش خود را عوض کنند. حتی گاهی اگر کسی راهکار تازه‌ای را به آنها نشان دهد، حالت دفاعی به خود می‌گیرند و می‌گویند: «من همیشه این کار را همین طور انجام داده‌ام. «یا» من آدمی این مدلی هستم.» در اصل این آدم‌ها از پذیرفتن راهکار تازه و انجام آن می‌ترسند و حس می‌کنند ترسشان به این معناست که دیگر روش‌ها اشتباه است. همیشه آنچه به نظر ما طبیعی و صحیح به نظر می‌رسد، در اصل محصول باورهایتان است و به ندرت نشان دهنده همه احتمالات و امکانات پیش رویمان یا تخمین صحیحی از توانایی‌هایمان است. اگر واقعا می‌‌خواهید در زندگی خود نتایج متفاوتی به دست بیاورید باید از حصاری که به منظور راحتی دور خود کشیده‌اید، پا را فراتر بگذارید و راهکارهای متفاوتی را امتحان کنید.
۴) شکست وجود ندارد:
تنها شکستی که در زندگی وجود دارد، این است که دست از یادگیری بردارید. جز این‌ مورد هر نتیجه‌ای که پیش رویتان می‌آید، بازتابی است که به شما می‌گوید آیا راهکار انتخابی شما را به هدف نزدیک‌تر کرده یا دورتر. آدم‌هایی که به اهدافشان می‌رسند، یک خصوصیت مشترک دارند، آنها از شکست و اشتباه نمی‌ترسند، چون می‌دانند هر اشتباه یا شکست فرصتی است برای یادگیری که باید از آن استفاده کرد شکست، لازمه یاد گرفتن است.
۵) شما همین حالا در حال شکل دادن به آینده‌تان هستید:
تفاوت بارزی که میان افراد موفق و ناموفق وجود دارد، این است که افراد موفق در حال زندگی می‌کنند اما افراد ناموفق در گذشته سیر می‌کنند. اگر دائم به گذشته بچسبید، تمام زیبایی‌ها و فرصت‌هایی را که زندگی در حال حاضر به شما ارزانی کرده از دست می‌دهید. اگر هم در حال زندگی کنید بسرعت می‌توانید فرصت‌های رسیدن به اهدافتان را صید کنید. مهم نیست در گذشته چقدر تلاش کرده‌اید. هر لحظه از هر روز زندگی فرصت تازه‌ای است تا به خوشبختی و موفقیت نزدیک‌‌تر شوید. اگر بار دیگر ترس‌های قدیمی و باورهای محدودکننده مانع شادی و موفقیت شما شدند، آنها را در ذهن‌تان متوقف و در درون‌تان افکار مثبت و خوش‌بینانه را جایگزین افکار منفی کنید

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 7:17 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

آشنایی با هوش‌های ۸ گانه انسان
هوش‌ها انواع و اقسام دارند؛ باید هر کسی در وجود خودش به دنبال هوش خود بگردد و تحصیلات و شغلش را بر پایه آن قرار دهد. هوارد گاردنر روان‌شناسی بود که اولین بار این حرف را بر سر نظام آموزشی سنتی دنیا فریاد کشید.
درس پشت درس، دارید می‌افتید؟ کم کم دارد از تحصیلات آکادمیک حالتان به هم می‌خورد؟ دپ زده‌اید که آن‌قدر خنگید که نمی‌توانید درس‌هایی را که نصف بیشتر همکلاسی‌هایتان پاس می‌کنند، پاس کنید؟ دارید حس می‌کنید که بلا نسبت ما، «خنگ» هستید؟
اما آیا واقعا چون نمی‌توانید درس‌هایتان را پاس کنید، خنگ هستید؟ آیا فقط آنهایی که مدرک دکترا و فوق لیسانس‌شان را قاب گرفته‌اند و زده‌اند بالای میز کامپیوترشان، باهوش هستند؟
تا موقعی که هوش به معنی همین آی‌کیویی بود که از تست‌های سنتی به دست می‌آمد بله؛ باهوش‌ترین‌ها همان آقا مهندس‌ها و خانم دکتر‌ها بودند. اما نظریه‌های جدیدتر هوش، چیز دیگری می‌گویند.
آنها برگشته‌اند به تعریف اصلی هوش یعنی «توان سازگاری و پیشرفت در شرایط مختلف» و به این نتیجه رسیده‌اند که یک مکانیک ماهر با تحصیلات سیکل، یک نوازنده دوتار بی‌سواد، یک فوتبالیست لیگ برتر یا یک کشاورز که از زمینش محصول بیشتری برداشت می‌کند هم باهوش هستند.
در واقع هوش‌ها انواع و اقسام دارند؛ باید هر کسی در وجود خودش به دنبال هوش خود بگردد و تحصیلات و شغلش را بر پایه آن قرار دهد. هوارد گاردنر روان‌شناسی بود که اولین بار این حرف را بر سر نظام آموزشی سنتی دنیا فریاد کشید.
● هوش تصویری
هوش تصویری یا فضایی یعنی توانایی تجسم تقریبا هر چیزی حتی تجسم فکر‌ها؛ یعنی اینکه وقتی به شما می‌گویند دموکراسی، بتوانید برای مفهوم دموکراسی، یک تصویر ذهنی از آدم‌های یک جامعه دموکرات در ذهنتان بسازید.
اگر خیلی باهوش باشید، می‌توانید همین تصویر را تغییر بدهید طوری که مفهوم دیکتاتوری را القا کند. کسانی که هوش بالای تصویری دارند به جزئیات یک تصویر خیلی خوب دقت می‌کنند و می‌توانند تصویرهایی که در ذهنشان می‌سازند را روی کاغذ بیاورند.
▪ پرورش: تصور کنید که کره چشمتان از بدنتان جدا شده و دارد در اتاقی که در آن نشسته‌اید سیر می‌کند. بگذارید این کره بازیگوش همه جا برود و بالا و پایین و پشت و روی همه چیز را ببیند. حالا تصور کنید چیز‌ها از دید کره چشمتان چگونه است. اگر این کار خیلی برایتان راحت است، مطمئن باشید از نظر تصویری با هوش هستید.
یک تمرین خلاقانه‌تر هم اینکه تصور کنید شما همزمان، هم مدیر هنری و هم عکاس همشهری جوان هستید. حالا عکس‌هایی که می‌شد برای مطالب همین هفته گرفت و صفحه‌بندی‌های احتمالی را‌ در‌ذهنتان تصور کنید، البته یادتان باشد فقط یک هفته وقت دارید!
▪ کاربرد: معماری، نقاشی، عکاسی، تصویرسازی، صفحه‌بندی، مرمت بنا‌های تاریخی
و جعل اسناد با فتوشاپ!
● هوش زبان‌شناختی
نوع دیگرهوش یعنی هوش زبان‌شناختی، درواقع بخشی از همان چیزی است که میان عامه مردم هم به عنوان هوش پذیرفته شده است؛ داشتن اطلاعات عمومی‌زیاد، توانایی سخنوری و زبان بازی، توانایی خوب نوشتن و خوب خواندن؛روی هم‌رفته، کسی که بتواند از زبان به بهترین نحو استفاده کند.
▪ پرورش: همه چیزهایی که در کارگاه‌های نویسندگی می‌گویند، می‌تواند این هوش را در شما پرورش دهد. توجه به ریشه‌های شفاهی فرهنگ خودمان (مثلا معنای ضرب‌المثل‌ها، قصه‌های پریان و قصه‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها) و خواندن بازیگوشانه و لذت‌بخش کتاب‌ها – بدون اینکه هدفی خارجی مثل اضافه شدن معلومات یا پز دادن به خاطر اضافه شدن به کلکسیون کتاب‌های خوانده شده، مدنظرمان باشد- هم می‌تواند این هوش را پرورش دهد.
اگر شما می‌توانید برای همین مطلب یک تیتر جذاب‌تر انتخاب کنید، مطمئن باشید از این نوع هوش برخوردارید. اصلا یک تمرین می‌تواند این باشد که برای تمام مطلب‌های همشهری جوان دوباره تیتر بزنید.
▪ کاربرد: روزنامه نگاری، نویسندگی، تدریس ادبیات، مسئول روابط عمومی، وکالت و… .
● هوش منطقی – ریاضی
انگار کسانی که اولین‌بار اصطلاح «دو دوتا چهار تا کردن» را به وجود آورده‌اند، ناخودآگاه می‌دانسته‌اند بین منطقی بودن و ریاضی دانستن، یک رابطه‌هایی هست! کسانی که هوش منطقی ریاضی بالایی دارند، هم در عملیات ریاضی – مثل حساب کتاب کردن – از دور و بری‌هایشان بهتر عمل می‌کنند، هم بهتر می‌توانند استدلال کرده و روابط علی و معلولی را درک کنند.
این هوش هم از آن نوع هوش‌هایی است که در تست‌های معمولی هوش سنجیده می‌شود و در مدرسه و دانشگاه زیاد به کار می‌آید.
▪ پرورش: بروید ببینید چرتکه چطور کار می‌کند. یک زبان کامپیوتری، مثلا پاسکال را یاد بگیرید. برای مسئله‌های ساده ریاضی از ماشین حساب استفاده نکنید. به این فکر کنید که چه قوانین علمی‌ای ‌در سیستم‌های خانه شما تاثیر دارند
▪ کاربرد: مهندسی، حسابداری، برنامه‌نویسی کامپیوتر، متخصص فلسفه مخصوصا فلسفه علم و مجری طرح‌های پژوهشی.
● هوش موسیقایی
کسی که به زیر و بم‌ آهنگ‌ها، ریتم و تن صداها و نغمه‌ها حساس است، مطمئنا از هوش موسیقایی برخوردار است.
▪ آدم‌هایی که هوش موسیقایی بالایی دارند حتما لازم نیست که نوازنده یا خواننده باشند؛ کسی که می‌تواند از تن صدای شما تشخیص دهد که دارید دروغ می‌گویید یا به خوبی می‌تواند صدای مشابه ۲ خواننده را از هم تشخیص دهد هم، به‌نوعی دارد از هوش موسیقایی‌اش استفاده می‌کند.
▪ پرورش: آواز بخوانید. سوت بزنید. دوش بگیرید. سبک‌های مختلف موسیقی را گوش کنید. برای هر زمان از زندگی روزمره‌تان یک موسیقی متن تصور کنید. به آواز طبیعت (صدای پرنده‌ها یا رودخانه) دقت کنید.هر چه در یک روز بر سرتان آمده را برای یک دوست صمیمی ‌ با آواز بخوانید.
▪ کاربرد: آهنگسازی، خوانندگی، نوازندگی،نقد آثار موسیقایی و تدریس موسیقی در کودکستان.
● هوش جسمی‌– حرکتی
این نوع هوش را احتمالا هیچ کدام از شما تا به حال هوش به حساب نمی‌آوردید؛ استعداد کنترل حرکات بدن و دستکاری ماهرانه اشیا. حتی بعضی‌ها می‌گویند ما هوش نشستن و هوش پیاده‌روی هم داریم.
معلوم است که اولین تصویر که از این نوع هوش به ذهنتان می‌آید، تصویر ژیمناستیک‌کار‌های ماهر است اما خدمت‌تان عرض شود که جراح‌ها و کسانی که خوب از پس حرکات موزون بر‌می‌آیند هم در این زمینه تبحر خاصی دارند.
▪ پرورش: برای اینکه یک بدنسازی ذهنی انجام دهید قبل از هرچیز باید ورزش کنید، یکی از صنایع دستی را یاد بگیرید، مانند «دختری با کفش‌های کتانی» از تجریش تا راه‌آهن را روی جدول کنار خیابان راه بروید و بالاخره اینکه، تا می‌توانید پانتومیم بازی کنید.
▪ کاربرد: ورزشکاری حرفه‌ای (از فوتبال گرفته تا پرتاب دیسک)، جراحی، مکانیکی .
● هوش میان فردی
بخشی از آن چیزی که این روزها به نام هوش هیجانی معروف شده است و همه جا توی بوق و کرناست، همین هوش میان فردی است که اولین بار گاردنر از آن نام برده است. هوش میان‌فردی، توانایی ارتباط برقرار کردن و خوب ارتباط برقرار کردن و خوب درک کردن دیگران است. اگر در دوستان‌تان به سنگ صبور مشهور هستید، حتما از این نوع هوش برخوردارید.
▪ پرورش: به یک NGO (سازمان غیردولتی) بپیوندید و ببینید برای عمل‌کردن به شعارهای مردمی‌تان چند مرده حلاج هستید. هر روز ۱۵ دقیقه به حرف یک نفر خوب گوش دهید (سخت است نه؟). اگر وبلاگ دارید به کامنت‌هایش جواب بدهید. در یک کلوب اینترنتی عضو شوید. زندگی آدم‌های مردم‌دار را بخوانید و ببینید چه کرده‌اند که این طور مشهور شده‌اند.
▪ کاربرد: مشاور مدرسه، مشاور خانواده، مدیر روابط عمومی ‌یک شرکت، معلمی، پزشکی، مددکاری و فروشندگی.
● هوش درون فردی
هوش درون فردی یعنی هوش درک کردن خود و استفاده از خودشناسی برای انتخاب هدف‌های زندگی. کسانی که هوش درون فردی دارند بسیار مستقل و فردیت یافته‌اند. آنها ریز و درشت عیب و خوبی‌های خودشان را می‌دانند و یک تصویر کامل از خودشان در ذهن دارند.
▪ پرورش: مطلب‌های خودشناسی صفحه موفقیت را دوباره بخوانید، زندگینامه خودتان را بنویسید، رؤیاهای خودتان را بنویسید و ردی از خودتان را در آنها کشف کنید. تست‌های معتبر خودشناسی یا شخصیت را علامت بزنید تا تصویر بهتری از خودتان در ذهن داشته باشید.
▪ کاربرد: روحانی، روان شناس بالینی و مخصوصا روانکاو، متخصص الهیات و شغل‌هایی که آدم آقای خودش است.
● هوش طبیعت
گاردنر وقتی که نظریه هوش‌های هفت‌گانه‌اش در تمام دنیا سر و صدا کرده بود، دریافت که نظریه‌اش یک چیزی کم دارد و آن هوشی بود که آدم‌های عاشق طبیعت دارند؛ کسانی که می‌توانند طبیعت را بفهمند، در آن کار کنند و از آن لذت ببرند.
▪ پرورش: یک باغچه شخصی در گوشه‌ای از خانه درست کنید و گیاه پرورش دهید. آخر هفته‌ها بروید کوهنوردی و تغییرات فصل‌های مختلف را ببینید و از طبیعت عکاسی کنید.
▪ کاربرد: کشاورزی، متخصص گیاه شناسی، متخصص جانور شناسی، نقاشی و عکاسی از طبیعت و عضویت در تیم ملی یا فدراسیون کوهنوردی.

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 7:16 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

چند تا صورت تو این تصویر می بینید؟

نتیجهتعداد تصویر هوش شما
 -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
نتیجهتعداد تصویر هوش شما
 
٠ - ٥        کودن
 
٦ - ٧      کم هوش 

 
٨ - ٩        طبیعی 

 
١٠ - ١١         هوشیار 
١٢ - ١٣           نابغه

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 5:33 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

نتایج تورنمنت های جام جهانی
سال کشور میزبان قهرمان تورنمنت
1930 اوروگوئه اوروگوئه اوروگوئه اوروگوئه
1934 ایتالیا ایتالیا ایتالیا ایتالیا
1938 فرانسه فرانسه ایتالیا ایتالیا
1950 برزیل برزیل اوروگوئه اوروگوئه
1954 سوئیس سوئیس آلمان غربی آلمان غربی
1958 سوئد سوئد برزیل برزیل
1962 شیلی شیلی برزیل برزیل
1966 انگلستان انگلستان انگلستان انگلستان
1970 مکزیک مکزیک برزیل برزیل
1974 آلمان غربی آلمان غربی آلمان غربی آلمان غربی
1978 آرژانتین آرژانتین آرژانتین آرژانتین
1982 اسپانیا اسپانیا ایتالیا ایتالیا
1986 مکزیک مکزیک آرژانتین آرژانتین
1990 ایتالیا ایتالیا آلمان غربی آلمان غربی
1994 ایالات متحدهٔ امریکا ایالات متحدهٔ امریکا برزیل برزیل
1998 فرانسه فرانسه فرانسه فرانسه
2002 JPN ژاپن / KOR کرهٔ جنوبی برزیل برزیل
2006 آلمان آلمان ایتالیا ایتالیا

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 5:24 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

" شگفتی های عسل"

" شگفتی های عسل"

عسل که واژه ای با ریشه عربی است به ماده شیرین تخمیر شده ای گفته می شود که زنبورعسل آن را تولید می کند . قرآن کریم از تاثیر شفادهندگی عسل سخن می گوید و همچنین از حضرت رسول خدا(ص) روایت شده که می فرمایند: "مردم به چیزی همانند عسل شفا نیافته اند که آن شفای همه دردهاست."

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز می فرماید: "عسل شفای همه بیماریهاست و هیچ بیماری نیست ، مگر اینکه بلغم آن را کاهش می دهد و به قلب جلا می بخشد."

بوعلی سینا بزرگترین پزشک مسلمان در قرن چهارم در کتاب" قانون "در طب می نویسد:

عسل اندرون را تقویت ، نیرو را زیاد و اشتها را بازمی کند.

همچنین در جای دیگری کاربرد آن را به صورت نان عسلی وآرد گندم بر روی زخم توصیه می کند و می گوید عسل در به هم آوردن زخمهای چرکین کمک می کند.

مصرف عسل شاید قدمتی به درازای حیات انسان داشته باشد.

قدیمی ترین اسناد پزشکی با قدمت حدود 3500 سال قبل از میلاد که در مصر کشف شده نشان می دهند که عسل برای درمان زخمهای گوارشی، کلیه، چشم و دیگر اندامها استفاده می شده است.


نحوه تولید عسل

زنبورابتدا شهد گلها یا گیاهان را مکیده ودر چینه دان خود با بزاق مخلوط می کند و با چندین بارفرو بردن و بیرون آوردن آن را در کندو به زنبورهای جوان تحویل می دهد. زنبورهای جوان نیزکه غدد آنزیم ساز آنها به حداکثر رشد رسیده، شهد را دهان به دهان می چرخانند و پس از مخلوط کردن با بزاق دهان و فرو بردن و بیرون آوردن از چینه دان عسل ساز خود و گرفتن قسمتی از آب ، آن را تبدیل به عسل می کنند. این عسل در حجره های موم مانند برگردانده می شود . سپس زنبورها با بال زدنهای مکرر آب آن را تبخیر کرده و در نتیجه عسل پخته شده روی آن را با یک ورقه موم سفید می پوشانند. مقدارمختصری از عسل را خود زنبورها مصرف می کنند و بقیه حاصل زحماتشان را ما انسانها استفاده می کنیم. جالب اینکه دانشمندان معتقدند زنبور به هنگام ساختن عسل آنچنان ماهرانه عمل می کند که خواص درمانی و دارویی گیاهان کاملاً به عسل منتقل شده و محفوظ می ماند.

رنگ عسل بر حسب آنکه زنبور بر چه گل و ثمره ای نشسته و از آن بهره گیری کرده تفاوت می کند.


ترکیبات عسل

1- عسل مهمترین منبع مواد قندی طبیعی است و تا کنون 15 نوع قند در آن کشف گردیده که از مهمترین آنها می توان به فروکتوز( قند میوه) به نسبت 40% و گلوکز ( قند انگور) به نسبت 30% و ( قند نیشکر) به نسبت 40% اشاره کرد.

2- عسل به لحاظ داشتن برخی از مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا در میان خوراکی ها بالاترین مرتبه را دارد ، مهمترین مواد تخمیری موجود در عسل عبارتند از: آمیلاز، که مواد نشاسته ای را مبدل به قند و اینورتاز، که قند معمولی را به قند انگور و قند میوه مبدل می سازد و نیز کاتلاز، پروکسیداز، ولیپاز.

3- عسل دارای ویتامین های بسیار است که از جمله مهمترین آنها ویتامینB6 , B5 , B2 , B1 ، ویتامینA , E , K , C است. هر چند مقدار این ویتامین ها در عسل زیاد نیست ولی کافی و مفید است. البته مقدار این ویتامینها بستگی به نوع شیره ای دارد که زنبور از گلها می گیرد.

4- عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فورمیک، مشتقات کلروفیل مقداری آنزیم و محرک های حیاتی و رایحه های معطر است.

5- املاح معدنی در عسل فراوانند از جمله: کلسیم ، سدیم، پتاسیم، منگنز، آهن ، کلر ، فسفر، گوگرد و ید.

بسیاری از محققین تاکید دارند که عسل دارای عوامل قوی ضد میکروب است.


موارد استفاده عسل در پزشکی

از عسل در موارد گوناگون به صورت خوراکی و یا به صورت موضعی در درمان بیماریها در طب اطفال، بیماریهای گوارشی، بیماریهای تنفسی، بیماریهای چشمی، بیماریهای زنان و زایمان، بیماریهای گوش و حلق و بینی، بیماریهای قلبی، بیماریهای کلیه و دستگاه عصبی استفاده شده است. شیوع انواع میکروبهای مقاوم به آنتی بیوتیک اخیرا منجر به ارزیابی مجدد روشهای درمانی باستانی از جمله عسل شده است . تحقیقاتی که امروزه بر روی عسل انجام شده ، بر یافته های گذشتگان صحه گذاشته است.

عسل محتوی آنزیم هایی است که ممکن است در فرآیند ترمیم با تحریک ایجاد بافت کمک نماید.

عسل مایع ورمی(یا چرک) را جذب می کند واز این طریق زخم را تمیز می نماید. همچنین عسل درد و تحریک را کاهش می دهد و بوی نامطبوع را از بین می برد.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:25 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

زرده تخم مرغ چرا زرد است؟

نوع جیره غذایی ، شکل نگهداری و بیماریهای مختلف بر رنگ زرده تخم مرغ تاثیر می گذارد

زرده تخم مرغ ، ماده بسیار خوشرنگ و خوشمزه ای است که بسیاری اوقات زینت بخش سفره های ماست ، آیا تا به حال به این فکر افتاده اید چرا زرده تخم مرغ این همه زرد است؟

رنگ زرده تخم مرغ ، حاصل از موادی به نام گزانتوفیل هاست که از غذایی که مرغ می خورد تامین می شود . رنگ زرده هم با توجه به رنگدانه موجود درغذا، از زرد کمرنگ تا نارنجی متغیر است.

این مواد پس از جذب از دستگاه گوارش وارد جریان خون پرنده می شود و به همان شکل در زرده تخم مرغ ذخیره می گردد. بافت چربی در بدن مرغ یکی از محلهای اصلی ذخیره رنگدانه است.

با توجه به این که مرغ در روز بیش از شب غذا می خورد ، در روز رنگدانه بیشتری به تخمدان انتقال می یابد و این موضوع باعث می شود زرده به صورت خطوط تیره و روشن باشد .


دلایل  موثر بر پررنگی و کمرنگی زرده تخم مرغ

عوامل متعددی در تعیین رنگ زرده موثر هستند که می توان آنها را به عوامل ژنتیکی ، مدیریتی و تغذیه ای تقسیم بندی کرد :


الف: خصوصیات ژنتیکی نژاد مرغ:

1-   تفاوت در ظرفیت ژنتیکی: انواع نژادهای مرغ تخم گذار در میزان پگمانتاسیون زرده اختلاف دارند. این عامل تا 14 درصد تغییرات تراکم زرده را به خود اختصاص می دهد .

2-   وجود تفاوت های فردی در میان پرندگان: ظرفیت ژنتیکی در جذب و پگمانتاسیون زرده در مرغ های یک نژاد متفاوت است .


ب: شکل مدیریت مرغداری:

1-   استرس: هر نوع استرس گرمایی (، استرس ناشی از واکسن و ...) و هر نوع سوء مدیریت که باعث عصبی شدن این پرندگان شود باعث کاهش رنگ زرده( به علت کاهش انتقال رنگدانه به تخمدان) می شود.

2-   سیستم های پرورش و نگهداری: رنگ زرده تخم مرغ هایی که در قفس نگهداری می شوند ، بهتر از رنگ زرده تخم مرغ هایی است که روی سیستم بستر پرورش می یابند.

3-   زمان نگهداری و انبار تخم مرغ: افزایش زمان نگهداری و انبار تخم مرغ باعث کاهش کیفیت رنگ زرده خواهد شد .

4-   سلامت و بهداشت مرغها : ابتلا به بیماری به ویژه بیماری هایی که در دستگاه گوارش اختلال ایجاد می کنند. به ویژه کوکسید یوز ، باعث کاهش تولید و جذب رنگدانه ها در روده می شوند و در نتیجه ، رنگ زرده کاهش می یابد . ( کاهش شدید در تبدیل لوئیتین به استرآن در داخل ژرژنوم ) .


ج : جنس جیره غذایی

1-   مقدار چربی ذخیره : با افزایش چربی جیره به علت افزایش جذب رنگدانه ، زرده  پررنگ تر خواهد شد. علت آن افزایش جایگزینی کاروتنوییدها در زرده تخم مرغ است.

2-مقدار ویتامینA جیره: افزایش ویتامینA باعث کاهش رنگدانه زرد خواهد شد.

3-    تاثیر برخی مواد غذایی خاص: پودر گوشت ، کنجاله سویا، زغال و گوگرد باعث کاهش رنگ زرده تخم مرغ خواهد شد.

4-   رابطه غذای دریافتی و تعداد تخم مرغ : با افزایش تولید ، مواد رنگدانه در هر تخم مرغ کاهش می یابد.

5-اکسیداسیون رنگدانه : به علت سهولت اکسید اسیون رنگدانه ها ، استفاده از آنتی اکسیدان (VITE ) در جیره ضروری است.

6-   مقدار رنگدانه جیره : مقدار رنگدانه در جیره ، مهمترین عامل تعیین کننده رنگ زرده است که باید از طریق جیره تامین شود.رنگدانه های موجود در جیره دو دسته هستند. دسته اول رنگدانه های موجود در مواد تشکیل دهنده جیره است و دسته دوم موادی که به عنوان تامین رنگ زرده به جیره اضافه می شود. که این دسته نیز خود به دو دسته دیگر تقسیم بندی می شوند. مواد اصلی جیره ، نقش بسیار مهمی  در تعیین رنگ زرده دارند. مرغهایی که از جیره غذایی با گندم و سورگوم بالا مصرف می کنند تخم مرغهایی با  زرده  کمرنگ دارند. برگ یونجه و ذرت و منابع اصلی رنگدانه در جیره است. برگ یونجه و ذرت به ترتیب حاوی لوتئین و زاگزانتین است. لازم به ذکر است با افزایش پروتئین ذرت ، مقداررنگدانه آن افزایش می یابد .

رنگدانه های مصنوعی مانند کانتاگزانتین آپو8 کاروتنال که از سوی شرکتهای تجاری مختلف در سراسر جهان تولید می شود، با افزودن مقدارتوصیه شده به جیره ، به راحتی رنگدانه را تامین می کند و می توان با تغییر داد و معمولا پس از سه روز از اضافه کردن آن به جیره  ، اثر خود را ظاهر می کنند .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:23 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

" کلاغ یا نابغه پرندگان"

" کلاغ یا نابغه پرندگان"

کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.

وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختمانی را از هم می دزدند و زمانی که دزد از نظر ناپدید می شود، کلاغی که خیانت دیده است ، به نوبه خود جبران زیان می کند . با این همه روح همکاری و تعاون در کلاغه به منتهی درجه وجود دارد .


نمونه هایی از همکاری آنها

اگر پای یکی از کلاغ ها در اثر تصادفی بشکند یا آسیب ببیند، کلاغ های دیگر به محض این که صدایش را شنیدند، به طرفش می آیند،  زخمش را تسکین داده و به او کمک می کنند تا پرواز کند و اگر کلاغی مجروح بر زمین بیفتد، دسته جمعی می رسند و آنقدر بال و پر می زنند، تا دوست مجروح خود را به کنار آب برسانند .

اگر کسی برای خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزدیک شود، پدر و مادر آنها با فریاد، کلاغان دیگر را به کمک می طلبند . در اندک زمانی، گروهی کلاغ اجتماع کرده و با حمله به متخاصم او را از میدان به در می کنند و گاهی با نوک خود چشم آن شخص را کور کرده یا از حدقه خارج می سازند.


حیله کلاغ از روباه بیشتر است

کلاغ ، موش را بسیار دوست دارد و برای شکار آن بر پشت بزی که مشغول چریدن ریشه درختان است می نشینند . حیوان با سم های خود خاک را زیر و رو می کند ، در این موقع موش های صحرایی از همه جا بی خبر، از زیر خاک سر بیرون می آورند و کلاغ او را می رباید.

گاهی اتفاق می افتد کلاغ و روباه یکدیگر را ملاقات می کنند ، حال اگر روباه طعمه ای در دهان داشته باشد،  این برخورد بسیار جالب و تماشایی خواهد بود ، چرا که کلاغ با قار قار خود رفقایش را خبر می کند و بعد دسته جمعی با یک حمله برق آسا بر سر روباه فرود می آیند و او را نوک باران می کنند . روباه نیز چاره ای ندارد ، جز این که طعمه را بگذارد و فرار کند.


کلاغ و تقلید صدا

کلاغ ها استعداد عجیبی در تقلید صداهای گوناگون دارند و به خوبی قادرند صدای مرغ، سگ و گربه یا آواز خروس را تقلید کنند. گاهی اتفاق می افتد کلاغی در لانه مرغ مخفی شده، صدای مرغ یا خروس را تقلید می کند ، منظورش این است که مرغ را از جوجه هایش دور کند ، تا جوجه را برباید . اگر با این حیله موفق نشود در بالا سر مرغ پر می زند ، یا در اطرافش راه می رود که مرغ از فرط خشم به کلاغ حمله می کند . در این اثنا کلاغ دیگری جوجه را می رباید.


قانون مداری کلاغ

عدالت در قلب جماعت کلاغ ها باجدی ترین وضع خود حکمفرماست . وقتی یکی از آنها تخلف ورزد، کلاغ ها شورایی تشکیل می دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصمیمی اتخاذ کنند . این بحث و شورا، ساعتها طول می کشد تا این که حکم صادر شود. در حالی که متهم در فاصله ای آن طرفتر با بی صبری منتظر نتیجه محاکمه است.

وقتی شورا تصمیم به برائت کلاغ گرفت، گروه کلاغ ها به پرواز در می آیند و از نظر ناپدید می شوند، ولی اگر متهم محکوم شده باشد ، آن وقت به سویش حمله ور می شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بیچاره را از حدقه در می آوردند و آن قدر این را ادامه می دهند تا کلاغ بی جان گردد و نقش بر زمین شود.


هوش کلاغ

کلاغ از حیوانات باهوش و با شعور است و طرز زندگی او از ادراک درستش حکایت می کند . به موارد زیر توجه کنید:

اگر دو نفر خود را به پرنده کوری نزدیک کنند و بعد یکی از آنها محل را ترک کند، اکثر پرندگان تصور خواهند کرد که هر دو نفر دور شده اند و کار و فعالیت خود را دوباره آغاز می کنند . ولی کلاغ ها به خوبی درک خواهند کد که یک نفر از آن دو باقی مانده است.

کلاغها در موقع پروازهای دسته جمعی ، یک قراول در جلوی خود حرکت می دهند . کلاغ پیشتاز قدرت هوش و ذکاوتش به قدری است که می تواند خطر را به خوبی تمیز دهد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

اگر کلاغ تکه نان خشکی به چنگ آورد که نتواند آن را خرد کند، بدون تأمل آن را به منقار گرفته، خود را به نزدیکترین جوی آب یا حوض می رساند و با حوصله فراوان آن را آن قدر در آب نگاه می دارد، تا کاملاً نرم و قابل خوردن گردد.

برای پوست کردن گردو و یا خوراکیهایی که دارای پوست سفت هستند، آن را به منقار گرفته از ارتفاع بر تخته سنگی رها می کند تا به تخته سنگ اصابت کرده ، مغزش از درون پوست خارج شود.

کلاغ ها اهل تفریح ، عیش و نشاط اند و برای خود، محافل انس مهیا می کنند . برای سرگرمی و تفریح گاهی سایر حیوانات را آزار می دهند . مثلاً به روباه ، خرگوش یا گربه ای که خوابیده ، بی سرو صدا حمله می کنند و او را به وحشت می اندازند و خود ابراز شادی و نشاط می کنند.

با مشاهده کلاغ مرده ای، جنجال و همهمه عجیبی به راه می اندازند و در مرگ او سوگواری کرده و مرده خود را تشییع می نمایند.

کلاغ ها قادر به محاسبات ریاضی هستند.

در سحرگاهان، این پرنده سحر خیز، هر که را خفته بیند، با صدای مخصوص خویش، او را بیدار می نماید.


کلاغ در قرآن

داستان قابیل و هابیل پسران حضرت آدم  (ع ) را شنیده اید که قابیل به برادرش حسادت می ورزید و درنهایت او را کشت.

" پس خداوند کلاغی را برانگیخت ، تا در زمین کاوش کند و به او بنمایاند که چگونه جسد برادرش را بپوشاند.( قابیل با خود) گفت: وای بر من که از این کلاغ ناتوانترم که ( بدانم چگونه) جسد برادرم را ( با خاک) بپوشانم. پس برکرده خود پشیمان شد.[ مائده / 35]


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:22 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

" هوش موش"

" هوش موش"

موش حیوانیفوق العاده کنجکاو، ظریف ، با حرکاتی تند و نشاط آور  است  .وزن موش به غیر از تیره موشهای صحرایی تقریباً به 50 گرم می رسد .  بزرگترین و خطرناک ترین نوع  موشها نوع آفریقایی آن است که در حدود سه کیلوگرم وزن دارند و با مارها نیزمی جنگند . طریقه کشتن مار به وسیله موشها خیلی جالب است . موشها ساعتها در کمین مار ساکت می مانند و مار را هنگام استراحت غافلگیر کرده و با یک جهش ، گردن مار را می گیرند و حیوان را خفه می کنند. در اروپا نوعی موش وجود دارد که کوچکترین موشهای عالم است . این موش ریز ، بیشتر از 5 تا 7 سانتی متر طول ندارد. موش به آسانی انس می گیرد و  می فهمد که او را به بازی گرفته اند . اگر یکی دو روز با او بازی کنند و حرکاتی را یادش بدهند، از روز سوم خودش جلوی روی شما به جست و خیز و بازی می پردازد ، هیچ جا نمی رود و از هیچ حرکت شما نمی ترسد.


"موش و موسیقی"

بر اساس نتایج تحقیقات، موش ها از موسیقی لذت می برند . اگر شما قناری ، طوطی و یا بلبل خوش آوازی درمنزل داشته باشید، موش در منزلتان زیاد می شود . حتی دیده شده که موشها زمانی که اطاق را خلوت می بینند، از لانه خود خارج شده و در اطراف قفس و یا زیر آن به جست و خیز پرداخته و حتی صداهای عجیب و غریبی به تقلید از پرنده خوش صدا از خود در می آوردند.


"تولید مثل موشها"

هر موش ماده، ظرف سال می تواند 3 بار تولید مثل کند و هر بار از سه الی هفته بچه می زاید ، نوزادان نیز بعد از 4 ماه موش بالغ و کاملی هستند که می توانند به جفت گیری پرداخته و تولید مثل کنند.

موشهای بزرگ می توانند در هر فصلی از سال تولید مثل کنند . تعداد بچه ها درهر زایمان معمولاً بین 5 تا10 نوزاد است . ولی تا 17 نوزاد هم دیده شده است .  یک جفت که سالی سه زایمان دارد در صورت وجود شرایط مناسب می تواند با محاسبه نظری در عرض سه سال حداقل 20 میلیون بازمانده به وجود آورد . آزمایش کنندگان تمام سم های شناخته شده را به کار برده اند. بنابراین در مواردی که مقدار کشتار تا 95 درصد بوده است ، جمعیت موش ها در یک نقطه مورد نظر طی یک سال به حال اول برگشته است.


"اشتهای موش"

اشتهای حریصانه موش وآلودگی مدفوع او، باعث ازبین رفتن مقادیر زیادی غذا می گردد . طبق محاسبه متخصصین ملل متحد، جهان ذخیره غله و برنج خود را به میزان سالی 33 میلیون تن ، یعنی مقداری که برای تغذیه 200 میلیون نفر کافی است از دست می دهد و دراین مورد مقصر عمده، موشها هستند. جالب است بدانید که 860 موش در هر سال 30 تن نان مصرف می کنند.


"خطر موش"

موش بزرگ  هر جا رود ایجاد آلودگی می کند . این موش برای سلامتی انسان ، تهدیدی مرگبار  بوده و ناقل 5 3 نوع بیماری است . کک بدن آنها طاعون و تیفوس را منتشر می کند .آنها در طی آوردن آذوقه ازمجاری فاضلاب به انبارغلات و خانه ها ، میکروب بیماری را در هر قدم خود جا می گذارد.

در  خانه ای که موش لانه کند ، نه پایه های خانه درامان است و نه غذای آشپزخانه . تولید نسل او که به نسبت تصاعد هندسی ، با قدر نسبت 3 تا 17 بالا می رود ، خطر جدی دیگری است . در مجموع وجود این خطرات باعث شده که انسان در پی نابودی موشها برآید.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:21 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

آیا تا به حال فکر کرده اید چرا یک شبانه روز 24 ساعت است ؟
آیا تا به حال فکر کرده اید چرا یک شبانه روز 24 ساعت است و بیست ساعت نیست ؟ یا چرا یک شبانه روز را 16 قسمت نکرده اند ؟

در قدیم راهبه های مصری مسئول اعلام وقت شبانه روز بودند . آنها زمان را در طول روز با اندازه  گیری سایه خورشید تعیین می کردند، در شب وقتی نور خورشید نبود، اوقات را با نگاه کردن به آسمان ، موقعیت ستاره ها و بالا آمدن آنها از خط افق تعیین می کردند.

پس از گذشت مدت زمانی مصریان به فکر افتادند تا زمان یک شبانه روز را به گونه ای تقسیم کنند . آنها طول روز خود را 10 ساعت در نظر گرفتند ؛ یک ساعت برای طلوع آقتاب و یک ساعت هم برای غروب خورشید منظور کردند ، یعنی یک روز 12ساعت شد . چون زمان شب و روز را با هم برابر در نظر می گرفتند ، یک شبانه روز اختراع کردند ، در حال حاضر نیز همه از آن تبعیت می کنند . مصریها و رومیهای قدیم ، شبانه روزشان را از نیمه شب آغاز می کردند ؛ همان طور که ما نیز هم اکنون نیمه شب را شروع روز قرا ر می دهیم . اما بابلیها و یونانیها روز را با طلوع خورشید شروع می کردند . یهودیان قدیمی هم آغاز شبانه روز را غروب خورشید در نظر می گرفتند .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:20 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

آیا جویدن آدامس مفید است ؟
جویدن آدامس مفید است ؟

آدامس یک واژه فرنگی است که از حدود پنجاه سال پیش ، در ایران استعمال گردیده است. سقز معادل فارسی آدامس است که در حقیقت ، یک کلمه ترکی و جمعی از گونه های مختلف پسته وحشی است که آن را از ساقه درخت "بنه" به دست می آورند .

ظاهراً این واژه باید با "سق" به معنای کام و سق زدن به معنای جویدن لقمه خشک و سق سیاه به معنی آدم بددل و چشم شور ، هم ریشه و هم خانواده باشد .

برای آنکه سقز بادکنکی و کشدار شود با میوه گیاه پیچنده ای که شبیه زالزالک است به نام ازملک یا کامپوره ، آمیخته می گردد.

آدامس را به عربی "علک" گویند . "علک اصطک" نوعی آدامس است از صمغ اصطکی به وجود می آید . جویدن این سقز ، هم بر تراوش بزاق می افزاید و هم گونه ای از میکروب های مولد بوی بد را کاهش می دهد .


مزایای جویدن آدامس :

1- بازکردن شیپور اوستاش در اختلالاتی مانند بدکاری شیپور یا در شرایطی چون فرود هواپیما و صعود به کوهستانها که گوش دچار هواگرفتگی می شود ، یعنی فشار منفی در صندوق صماخ حاکم می گردد ، ماهیچه های بازکننده شیپور اوستاش با خمیازه یا هوا دادن به گوشها با بینی بسته یا با بلع فعال می گردد . در اینگونه موارد جویدن آدامس کمک زیادی به فعال شدن این ماهیچه ها می کند .

2- تراوش بزاق در موارد یا بیماری های خشکی دهان در اثر کمبود ترشحات بزاق به نام گزروستومی ، در بیماری هایی مانند بیماری شوگرن که غدد بزاقی بزرگ می شوند و گزروستومی حاصل می شود ، آدامس و سقز ، سبب تحریک بزاق در چنین حالاتی می شوند .

3- آدامس جویدن در موارد فلج عضلات صورت مانند فلج عصب زوج هفتم یا فلج بل توصیه شده است ، که کمک به باز توانی ماهیچه های صورت می کند . هر چند عمل جویدن توسط ماهیچه های جونده یا پتریگوئید انجام می گیرد که مربوط به عصب زوج پنجم است .

4- آدامس جویدن در خوشبو کردن دهان موثر است . 85 درصد بوی بد دهان مربوط به فضای دهان می شود و میکروب های هوازی در تولید این بوی آزار دهنده دخالت دارند . از این گذشته ، تحریک تراوش بزاق در اثر آدامس در هضم غذا نیز موثر است .

5- جویدن آدامس برای تمرکز فکر و حواس و کاهش استرس موثر می باشد .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:19 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

کشف سه گونه جدید دایناسور
 

دیرین شناسان در استرالیا اعلام کرده اند که با بررسی و آزمایش فسیل های کشف شده در منطقه کوئینزلند، 3 گونه جدید دایناسور شناسایی شده اند.

دیرین شناسان یکی از دایناسورهای کشف شده را گوشتخواری ترسناک توصیف کرده اند که هر یک از پنجه هایش سه ناخن تیز دارد. دو دایناسور دیگر گیاهخوار هستند که یکی از آنها موجودی قدبلند و شبیه زرافه و دیگری موجودی کوتوله و شبیه اسب آبی توصیف شده است.

قدمت فسیل های کشف شده، به اواسط دوره زمین شناختی کرتاسه، یعنی نزدیک به یکصد میلیون سال پیش برمی گردد.

فراتر از ولاسیرپتور

اسکات هاکنل، دیرین شناس موزه کوئینزلند گفت که دایناسور گوشتخوار با نام علمی "آسترالووناتور وینتوننسیس"، به مراتب بزرگ تر و ترسناک تر از گونه ولاسیرپتور است که در فیلم های پارک ژوراسیک مشهور شد.

او به خبرنگاران گفت که این دایناسور گوشتخوار، یوزپلنگ زمان خود و سبک وزن و چابک بوده است.

پژوهشگرانی که این گونه ها را کشف کرده اند، نام آنها را بر اساس ترانه معروف استرالیایی "ماتیلدا در حال رقص والس" انتخاب کرده اند. دایناسور گوشتخوار به یاد بانجو پترسون، شاعری که این ترانه را در سال 2885 میلادی سرود، بانجو نامیده شده است.

نام دایناسور قدبلند شبیه زرافه، کلنسی با نام علمی "ویتونوتیتان واتسی" و نام دایناسور کوتوله که شبیه اسب آبی است، ماتیلدا با نام علمی "دیامانتیناسائوروس ماتیلدایی" گذاشته شده است. این دو دایناسور گیاهخوار ،گونه های جدیدی از تیتانوزاروس هستند، یعنی بزرگ ترین جانورانی که تاکنون روی زمین بوده اند.

فسیل های بانجو (دایناسور گوشتخوار) و ماتیلدا (یکی از دایناسورهای گیاهخوار) که احتمالا شکارچی و شکار بوده اند، در کنار هم و در اعماق مردابی قدیمی و 98 میلیون ساله کشف شده اند.

کشف بزرگ

نتیجه این اکتشاف در نشریه علمی "پابلیک لایبرری آو ساینس وان" منتشر شد و آنا بلای، نخست وزیر کوئینزلند، جزئیات آن را در موزه تاریخ طبیعی عصر دایناسورهای استرالیا اعلام کرد.

او گفت که این یافته ها اکتشافی مهم در درک علمی زندگی پیش از تاریخ در استرالیا است.

جان لانگ، دیرین شناس موزه ویکتوریا هم این یافته ها را "شگفت انگیز" خواند. او گفت که با این یافته ها، استرالیا برای اولین بار از سال 1981 میلادی، وارد نقشه بین المللی اکتشاف دایناسورهای عظیم الجثه شد.

در سال 1981 میلادی، برای اولین بار کشف موتابراساروس، بزرگترین دایناسور چهارپایی که می تواند روی دوپای عقبش بایستد، اعلام شد.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:14 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

جوان نگهداشتن مغز

زمانیکه به 30 سالگی می رسیم، مغزهای ما آهسته و ثابت، مسیر یک منحنی نزولی را در پیش می گیرند. اما این تنزل شناخته شده یک عارضه جانبی غیرقابل فرار نیست، بلکه اخیرا گفته می شود شما می توانید با روشهایی تغییرات مربوط به افزایش سن را خنثی کنید. روشهای ساده ای که فعال بودن شما را تضمین کند و نیروی ذهنی تان را قوی نگه دارد.

وقتی در اینترنت جستجو می کنید، مراکز کلیدی در مغزتان را که کنترل تصمیم گیری و استدلال آوری پیچیده را کنترل می کنند، درگیر می کنید. این کلیک های کوچک گاهی از خواندن نیز محرک تر است.

جستجو در اینترنت مدارهای عصبی را استفاده می کند که در هنگام خواندن فعال نیستند. استفاده بیشتر از گوگل که برای جستجو هدفمند تر است، چرخه های قوی تری در ذهن شما می سازد. پیشنهاد: برای مثال چند روز در هفته به مدت 20 دقیقه در اینترنت به دنبال مطالبی بگردید که همواره میخواستید بیاموزید، هر چه که باشد! درباره بازیگران، موسیقی یا فعالیت مغزی!

بله، ورزش! ورزش می تواند زوال عقل را بخوبی به تاخیر بیندازد. اما می دانید که ورزش منظم می تواند زوال عقل را کاملاً معکوس کند؟ طبق تحقیقات تمرینات ایروبیک سرعت و شفافیت تفکر را بسیار بالا برده و همچنین بافت نسج مغز را زیادتر میکند.

پیشنهاد: سه بار در هفته به مدت 50 دقیقه پیاده روی تند انجام دهید تا این تاثیر بر شما ایجاد شود. برای نتیجه بهتر در پارک یا مکان پر درخت اینکار را انجام دهید زیرا تاثیرش 20 درصد بهتر خواهد بود.

مسواک زدن به وضوح با سلامت مغزی ارتباط دارد. این نتیجه پس از مطالعه بر روی هزاران فرد بین 20 تا 59 ساله انجام شده است و مشخص شد بیماریهای دندان و لثه با بدترین بیماری های مغزی در سنین کهولت ارتباط دارد. پس به توضیه های دندان پزشکتان توجه کنید، هر روز مسواک حداقل یکبار و هر بار حداقل 2 دقیقه مسواک زدنتان طول بکشد.

تا جای ممکن از نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید، با افزایش مصرف الکل، حجم مغز کاهش می یابد، و این مشکل در زنان بیشتر است زیرا زنان جثه کوچکتری دارند و بیشتر در معرض این خطر قرار می گیرند.

مصرف زغال اخته سرعت عملکرد مغز را افزایش می دهد و باعث رشد سلولهای هیپوکامپوس می شوند. زغال اخته را همراه با غلات یا ماست مصرف کنید و برای فصلهای بعد فریز کنید.

با سودکو 10 سال جوانتر شوید! سودوکو سرعت انتقال و تصمیم گیری در مغز را به نحو عجیبی افزایش می دهد، اول می توانید با پازل ها و جدولهای ساده که در تمام فروشگاه ها هست شروع کنید تا در سودوکو حرفه ای شوید!

مدیتیشن نیز بر بهبود سلولهای خاکستری مغزتان اثر می گذارد و بر رشد مناطقی از مغز که مخصوص کنترل حافظه، زبان و حواس است اثر مثبت دارد. با 15 دقیقه مدیتیشن در روز شروع کنید، مثلا در ساعت ناهار یا قبل از ترک محل کار، راست بنشینید، چشمها را ببندید، و به هر چیزی که در زمان حال حسش می کنید، تمرکز کنید. چه صدای پرنده ای در دوردست باشد چه صدای تنفس تان.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:10 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

نکته ای عجیب درباره خودکارهای چینی

مهر: بازار جهانی نوشت افزار در سالهای اخیر شاهد عرضه خودکارهای جادویی چینی است که جوهر آنها براساس نوع و قیمت بین 10 دقیقه تا 4 روز پس از آنکه کاربر از آنها برای نوشتن استفاده می کند خود به خود پاک می شود.

 
با جستجوی عبارت auto vanishing ink pen (جوهر خودکار با قدرت پاک شدن خودکار) در گوگل می توان به نتایج متنوعی از این نوع محصولات دست یافت.

بیشتر این محصولات را شرکتهای چینی تولید می کنند و قیمت آنها از 64/1 دلار تا حدود 80 دلار می رسد. بسیاری از این خودکارها با عنوان "خودکار با جوهر جادویی" عرضه می شوند.

 
جوهر این خودکارها براساس کیفیت جوهر، قیمت خودکار و کارخانه تولیدکننده بین 10 دقیقه تا 4 روز پس از نوشته شدن روی کاغذ به طور خود به خود پاک می شوند.

به گزارش مهر، نمونه های گرانتر و شکیل تر آنها 24 ساعت پس از نوشته شدن پاک می شوند. این خودکارها کاملا شبیه به خودکارهای عادی بوده و امکان تشخیص آنها با خودکارهای معمولی بسیار دشوار است. به همین منظور فروشندگان این محصولات به کسانی که قصد امضای قرارداد و یا امضای چک را دارند توصیه می کنند که مراقب استفاده از این محصول باشند.

فناوری جوهر این خودکارها برای تولید تجاری از سال 2005 به ثبت رسیده است. همچنین در حدود دو سال قبل شرکت زیراکس خبر از ساخت چاپگری داد که مجهز به فناوری این نوع جوهر است. متنهایی که با این چاپگر چاپ می شوند پس از 24 ساعت به طور خودکار محو می شوند.

در حقیقت هدف از تولید این خودکارها و چاپگرها (علاوه بر جنبه سرگرمی) استفاده بهینه از کاغذ و حفط محیط زیست است. به طوری که نتایج تحقیقات نشان می دهد که 45 درصد از کاغذهایی که در ادارات چاپ و یا نوشته می شوند تنها یک بار مورد استفاده قرار می گیرند و پس از استفاده دور انداخته می شوند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:8 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

درست بنشینید تا کمر درد نگیرید
 

این روزها افراد بیشتر ساعات روز را در حالت نشسته هستند و بیشتر کارها به صورت نشسته انجام می‌شود.کارشناسان بهداشت می‌گویند توجه نکردن به حالت و وضعیت بدن هنگام نشستن و رعایت نکردن اصول صحیح نشستن در طولانی ‌مدت سبب بیماری‌هایادامه ي مطلب ...نوشته شده توسط cardinal در ساعت 4:7 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

وصیت نامه ی امام علی (ع)

بانام و ياد خدا 


شمارا ،وتمام فرزندان وخاندانم را ،وکساني را که اين وصيت به آنها مي رسد،به ترس از خدا سفارش مي کنم ،


واينکه دنيا را نخواهيد،هرچند دنيا پي شما آيد ؛


وغبطه نخوريد بر چيزي از آنکه به دستتان نيامد؛


وبراي پاداش آن جهان کارکنيد؛


وحق را بگوييد؛


وبا ستمکار در پيکارباشيدو ستم ديده را يار؛


خدارا !خدارا!درباره ي يتيمان ،نکند آنان گاهي سير و گاه گرسنه بمانند ،وحقوقشان ضايع گردد!

خدارا !خدارا!درباره ي نماز ؛چرا که ستون دين شماست.

خدارا !خدارا!درباره ي همسايگان ،حقوقشان را رعايت کنيد که وصيت پيامبر (ص)است.

خدارا !خدارا!درباره ي قرآن ،مباداديگران در عمل کردن به دستوراتش از شما پيشي گيرند .

خدارا !خدارا!درباره ي جهاد با اموال و جان ها وزبان هاي خويش در راه خدا 

خدارا !خدارا!درباره ي خانه ي خدا ،تا هستيد آن را خالي مگذاريد ،زيرا اگر کعبه خلوت شود ،مهلت داده نمي شويد.


برشما باد به پيوستن با يکديگر ،وبخشش همديگر ،مبادا از هم روي گردانيد، و پيوند دوستي را از بين ببريد.امر به معروف و نهي از منکر را ترک نکنيد که بدي ها شما بر شما مسلط مي گرداند ،آنگاه هرچه خدارا بخوانيد جواب ندهد.

نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:56 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

كتاب پيشگوي معروف نوسترآداموس
 

كتاب پيشگوي معروف نوسترآداموس(en)

كتاب پيشگوي معروف نوسترآداموس

 

download

 


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:36 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

چرا جانوران از خواب زمستانی نمی میرند؟

 

گروهی از جانوران چند ماه از سال را در خواب زمستانی می گذرانند این گروه در فصل زمستان، زمانی كه سطح زمین همه جا از برف پوشیده شده، به خواب می روند در چنین شرایطی دسترسی این جانوران به مواد غذایی مورد نیاز، عملاً غیر ممكن و یا بسیار مشكل می شود . به خواب زمستانی رفتن جانوران، در حقیقت تطبیق دادن خود با شرایط محیط زیست است.

اگر این جانوران به خواب زمستانی نروند به علت عدم دسترسی به مواد غذایی مصرفی و یا به سبب سرمای سخت زمستانی «احتمالاً» تلف گردیده و از بین خواهند رفت.

جانورانی كه به خواب زمستانی می روند برای این كه به زندگی خود ادامه دهند، اولاً فعالیت های بدنشان به حداقل ممكنه می رسد ثانیاً از ذخیره موجود بدنشان استفاده می نمایند. مثلاً «موش خرمایی كوهی» را مثال می زنیم: در دوران خواب زمستانی ضربان قلب موش خرمای كوهی از 140 بار در دقیقه به دو یا سه بار در دقیقه كاهش پیدا می كند دفعات تنفس از25 بار در دقیقهیك تا دو بار و درجه حرارات بدن از 38 درجه به 10 درجه سانتیگراد می رسد .

معمولاً این جانور در اواسط فرودین یا اوایل اردیبهشت در حالی كه كاهش وزن پیدا كرده و بسیار لاغر و ضعیف شده، از خواب زمستانی بیدار می شود. جالب اینجاست كه با وجود لاغری، بسیار فعال و چابك هستند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:17 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

چطور مورچه ها راه لانه شان را پیدا می كنند؟
 

دانشمندان درباره انواع مختلف مورچه ها مطالعه كرده و به این نتیجه رسیده اند كه هر نوع مورچه ای طریقه مخصوصی در پیدا كردن راه لانه اش دارد. مثلاً بعضی از مورچه ها از طریقه نشانه گذاری در روی زمین استفاده می كنند، یعنی وقتی لانه شان را ترك می كنند علائم روی زمین را نشانه می گذارند تا در موقع برگشت بتوانند از روی آن نشانه ها راه لانه خود را پیدا كنند درست شبیه علائم ساختمان ها یا خیابان ها كه ما برای پیدا كردن خانه خود از آنها استفاده می كنیم.

دسته ای از مورچه ها با نگاه كردن به ارتفاع خورشید و در بالای افق راه خود را می یابند كه بشر جز با استفاده از ابزار و وسایل مخصوص قادر به استفاده از این شیوه نیست.

بعضی دیگر از مورچه ها هم از نشانه های روی زمین و هم از خورشید كمك می گیرند، دانشمندان این را با تجربه هایی ثابت كرده اند. آنها ابتدا روی یك مورچه نشانه گذاری كردند و سپس آن را به حال خود گذاشتند و شروع به تعقیب آن نمودند و بعد از آنكه مورچه تكه خوراكی پیدا كرد و خواست به لانه اش برگردد، آنها آن را بلند كردند و در نقطه دیگری كه درست مخالف لانه اش بود قرار دادند یعنی اگر قبلاً رو به مشرق بود این بار رو به طرف مغرب گذاشته شد، در این حالت حشره نمی توانسته از آفتاب كمك بگیرد زیرا به نظر آن ظاهراً آفتاب در یك جای دیگر بود. بنابراین ابتدا مورچه مدتی سرگردان شد و شروع به این طرف و آن طرف رفتن نمود. ولی بالاخره با یافتن یك نشانه زمینی به خانه خود رسید. دانشمندان با تعیین و حساب وقت این آزمایش ها به این نتیجه رسیده اند كه بعضی اوقات یك مورچه ممكن است چندین ساعت برای پیدا كردن نشانه زمینی كه راهنمای او در رسیدن به لانه اش است، به جستجو بپردازد و در آخر مورچه هایی نیز وجود دارند كه با بو كشیدن لانه خود را می یابند.نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:16 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

کاربردهای جالب و خواندنی کوکاکولا
 

همه ما شنیده ایم که نوشابه هاى گازدار براى سلامتی زیان آور است، اما تاکنون به استفاده هاى گوناگون آنها یا مزایایشان فکر کرده اید؟ سایت TOPSGLOBE استفاده های گوناگون و بعضاً عجیبی از کوکاکولا را ذکر نموده که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

- به نوشته این سایت در بسیارى از ایالت هاى آمریکا، مأمورین پلیس راه ، دو گالن کوکاکولا در صندوق عقب ماشینشان دارند تا در صورت تصادف رانندگی، خون را با کمک آن از جاده پاک کنند.

- این سایت - در کمال تعجب- توصیه می کند که براى تمیز کردن توالت، یک شیشه کوکاکولا را داخل کاسه توالت بریزید و یک ساعت صبر کنید، سپس با آب پر فشار بشویید. اسید سیتریک موجود در کوکاکولا لکه ها را از سطوح چینی می زداید.

- هم چنین براى برطرف کردن لکه هاى زنگ از سپر آبکُرم کارى شده اتومبیل، سپر را با یک تکه کاغذ ( فویل) آلومینیوم مچاله شده آغشته به کوکاکولا بسایید.

- مورد دیگر استفاده کوکاکولا در تمیز کردن فساد قطب هاى باترى خودرو است. براى این کار یک قوطی کوکاکولا را روى قطب ها بریزید تا با قلیان کردن ، آن را تمیز کند.

- این سایت همچنین توصیه می کند براى شل کردن پیچ و مهره هاى زنگ زده ، تکه اى پارچه را که در کوکاکولا خیس شده است براى چند دقیقه بر روى پیچ و مهره قرار دهید.

- به نوشته این سایت براى پاک کردن چربی از لباس ها، یک قوطی کوکاکولا را داخل ماشین لباسشویی پر از لباس هاى چرب خالی کنید، پودر لباسشویی اضافه کنید و ماشین را روى دور عادى روشن کنید. کوکاکولا به تمیز شدن لکه هاى چربی کمک می کند.

- کوکاکولا همچنین بخار آب را از روى شیشه جلوى اتومبیل تمیز می کند. (در مناطق سرد و مرطوب، مثل MIDWEST در شمال آمریکا، گاهی اوقات شیشه جلوى اتومبیل از بیرون بخار می کند که با برف پاک کن پاک نمی شود. )

جهت اطلاع شما : ماده مؤثر کوکاکولا اسید فسفریک با PH برابر 28/0 است. اسید فسفریک ناخن را در مدت حدود 4 روز حل می کند. همچنین کلسیم را از استخوان ها می زداید و عامل اصلی افزایش روزافزون پوکی استخوان است. براى حمل محلول کوکاکولا (محلول غلیظ شده )، کامیون هاى حامل باید از علامت هاى ویژه «مواد خطرناک» که براى حمل مواد به شدت خورنده در نظر گرفته شده استفاده کنند.

- توزیع کنندگان کوکاکولا بیش از 20 سال است که از کوکاکولا براى تمیز کردن موتور کامیون هاى خود استفاده می کنند.

 اهل دوغ هستید یا نوشابه؟ 

 نوشابه های شیرین باعث چاقی كودكان می شود 

 نوشابه‌های گازدار، یكی از مهمترین عوامل تولید سنگ كلیه


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:16 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

آیا یك هزار پا واقعاً هزار پا دارد ؟

 


دانشمندانی كه دانسته یا ندانسته اسم این جانور را هزار پا گذاشته اند ، خواسته اند با ما شوخی كنند . چون هیچ هزار پایی وجود ندارد كه هزار پا داشته باشد . به طور متوسط هر هزار پا حدود 100 جفت پا دارد . كه البته بعضی ها بیشتر از 100 جفت وعده ای كمتر از 30 جفت پا دارند .

هزارپایان جزء قدیمی ترین موجودات این كره خاكی هستند .  هزار پاها از تخم بیرون می آیند ، بعضی از گونه های آنان با پاهای كامل و بعضی با تعداد اندكی پا به دنیا می آیند كه هر چند وقت یكبار چند جفت پا اضافه می كنند تا به بلوغ كامل برسند .

پاهای زیاد هزار پا هنگام پنهان شدن او زیر سنگ ها و صخره ها هنگام روز برایش مشكل درست می كند . برعكس ظاهر ترسناك آنها ، نباید از آنها زیاد ترسید ، چون مقدار سمی كه در شاخك های آنها وجود دارد ، فقط برای كشتن یك پرنده كافی است و نمی تواند آسیب جدی به انسان وارد كند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:14 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

چرا ایگلوها ذوب نمی شوند ؟

 

 ایگلوها خانه های قدیمی اسكیموها و پناهگاه های موقتی شكارچیان در زمستان آلاسكا هستند . در واقع آنها از داخــل ذوب می شوند ولی این ذوب شدن به آن حدی نیست كه به طور كلی ایگلو خراب شود . دانه های برفی كه در خارج روی ایگلــــو می بارد ، به محض برخورد با سقف ایگلو ذوب می شود و یك لایه عایق جایگزین برای ایگلو ایجاد می كنند . این روند انجماد و ذوب شدن مرتب ایگلو باعث سخت شدن یخ های به كار رفته در ساختمان آن می شود ، به طوری كه سقف آن می تواند تحمل وزن سنگین یك خرس قطبی را داشته باشد . انجماد اولیه و ثانویه ایگلو در پایان ساخت ایگلو صورت می گیرد . ابتدا اسكیموها با استفاده از كاردهای تیزشان قطعات آجرمانندی را از یخ می برند و به شكل یك دایره كنار هم می چینند تا به شكل ایگلو در آید . فواصلی كه بین این قطعات احتمالاً خالی می ماند با بارش برف پرشده و یك دست می شود . در انتها زن اسكیمو با چراغ پیه سوز خود وارد ایگلو می شود و آن را در بالاترین نقطه ایگلو نصب كرده و روشن می كند در نتیجه یخ های داخل یگلو شروع به ذوب شدن می كنند . اما به خاطر شكل گنبدی شكل ایگلو قطرات آب به زمین نمی چكد ، بلكه به صورت یك لایه روی سقف باقی می ماند . وقتی لایه آب زیر سقف تشكیل شد ، زن اسكیمو بر می گردد و چراغ را خاموش می كند و از سقف در می آورد و می گذارد هوای سرد بیرون از آن روزنه به داخل بیاید و دوباره آن لایه یخ بزند تا سخت شود . وقتی زمستان تمام می شود و درجه حرارت هوا بالا می رود ، ایگلو شروع  به ذوب شدن می كند و وقتی اسكیموها ایگلو را ترك كنند ، ایگلو به طور كل خراب می شود .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:14 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

نطق ماهی ها

 

هرچند ماهی ها ظاهراً فاقد اندام صوتی وسخن گویی هستند، اما به هیچ وجه ساكت وآرام نیستند . در جنگ دوم جهانی سپاهی كه به دستگاه های حساس شنوایی در زیرآب مجهز شده بودند ، مرتب از وجود صداهایی شبیه به غرش،  نجوا و پچ پچ در زیرآب گزارش می دادند .

دریانوردان نخست تصور می كردند این صدا از سایر كشتی ها شنیده می شود، اما بعدها با تعجب بسیاردریافتند كه حیوانات دریایی مسبب این صداها بوده اند و در حقیقت دنیای زیر آب مكانی پر از همهمه و سرو صداست.

ماهیان با ساییدن دندان ها به یكدیگر و یا ارتعاش بعضی از اندام ها نظیر باله های شنا ، تولید صدا می كنند. تصور می شود بعضی از این صداها آوای جفت خواهی و برخی علائم آگاهی و خبر هستند كه افراد یك گله ماهی در اطراف خود منتشر می سازند ؛ از این رو ماهیگیران حرفه ای كوشیده اند با نصب" هیدروفون"( آلت شنوائی درآب) بر روی قایق های ماهیگیری ، از این صداها استفاده كرده و محل دسته های بزرگ ماهی را تعیین كنند. اما ثابت شده است بیشتر ماهیانی كه از نظر تجارتی ارزش دارند ، كم حرفتر از سایر همنوعان  خود هستند ( این هم موهبتی است الهی كه نسل ماهی را از خطر نابودی حفظ می كند) .  از طرف دیگر تمام گونه ها و انواع ماهی ها ، با نزدیك شدن قایق ها دست از پر گویی بر می دارند و ساكت و آرام از زیر آنها می گذرند و می گریزند.


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:13 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

تشعشع به میزان كم هم خطرناك است

 نشت تدریجی و بسیار اندك گازهای رادیواكتیو به محیط منازل مسكونی می تواند باعث آسیبهای ژنتیكی یا حتی سرطانهای مافوق تصور شود . مطالعات و بررسی هایی كه روی سرطانهای بروز كرده در بازماندگان انفجارات اتمی هیروشیما و ناكازاكی صورت گرفته است ، باعث شده تا دانشمندان اطلاعات گرانقدری درباره خطرات تشعشع بر انسان به دست آورند . اثرات تشعشع بر انسان ، حتی به میزان كم ، بسیار پیچیده است . سلولهای در معرض تشعشع ، قادرند روند تولید پروتئین را در سلول های مجاور خود تا حد زیادی مختل كنند . یك گروه از دانشمندان ، لایه های سلولی مشتمل بر هزاران سلول حساس به جهش های ژنتیكی را در معرض پرتو آلفا قرار دادند . نتیجه آن كه ، تعداد سلول های آسیب دیده در دو حالت زیر تا حد زیادی مشابه بود : الف ) حالتی كه فقط ده در صد سلول ها با پرتو آلفا بمباران شدند .

 ب ) حالتی كه تمام سلول ها با پرتو آلفا بمباران شدند . محققان متوجه شدند كه یك ارتباط مولكولی بین سلول ها وجود دارد ، به طوری كه سلول های پرتو دیده می توانند مولكول های كوچكی را با سلول های مجاور خود مبادله كرده و آسیبهای وارده را به آنان انتقال دهند. قدم بعدی ، قطع این راه گفتگوی شیمیایی بین سلول ها بود و بعد از آن نیز بمباران سلولها با پرتو آلفا صورت پذیرفت . در این حالت ، سلول های پرتو دیده ، نتوانستند آسیب های وارده به خود را ، به سلول های مجاور منتقل كنند .

جهان برای همیشه باقی می ماند ، ولی شاید زندگی نماند

 در چهار سال گذشته ستاره شناسان شواهدی را گزارش كرده اند ، مبنی بر اینكه نه تنها جهان گسترش می یابد ، بلكه سرعت گسترش آن ، شتاب هم خواهد داشت . این شتاب در اثر نیروی اسرارآمیزی است كه به آن « انرژی سیاه » می گویند . برخی فیزیكدانها می گویند كه در چنین دنیایی ممكن است تمام قوانین فیزیك قابل استفاده نباشند . تا حدود چهار سال پیش ، اكثر ستاره شناسان احتمال می دادند كه سرعت گسترش جهان به دلیل نیروی جاذبه كهكشانها كند شود . تنها مسئله این بود كه آیا جرم جهان  آن قدر هست كه بتواند چنان نیروی گرانی ایجاد كند كه گسترش جهان ، متوقف كند و تمام جرم جهان را دوباره در یك ریزش عظیم ، در یك نقطه جمع كند ؟ برای ستاره شناسان انرژی سیاه عاملی است كه انیشتین به طور دستی به عنوان یك ضریب جهانی در معادلات نسبیت عام خود وارد كرد تا معادلاتش با یك جهان پایدار همخوانی داشته باشد . این ضریب همانند نوعی نیروی دافعه عمل می كند ، به طوری كه نیروی جاذبه گرایی كهكشانها روی هم خنثی شود . وقتی هابل ، ستاره شناس آمریكایی ، كشف كرد كه جهان منبسط می شــــــــــود ، و بنا بر این ، پایدار نیست ، انیشتین از این ضریب دست برداشت  . اما این ضریب از بین نرفت و در عوض در قلمرو كوانتوم ، مفهوم تازه ای یافت . قوانین عجیب و غریبی در دنیایSubatomic ( وابسته به پدیده های درون اتمی ) حكمفرما هستند . بر اساس این قوانین ، فضای خالی ، خالی نیست بلكه اسفنجی  از انرژی آن را احاطه كرده است . اگر انبساط جهان با همین روند كنونی ادامه یابد ، حدود دو میلیارد سال دیگر به دلیل گرما بخشی مداوم خورشید ، اثر گلخانه ای غیر قابل مهار ، در زمین ایجاد خواهد شد كه زمین را غیر قابل سكونت خواهد كرد و طی پنج میلیارد سال   خورشید خواهد مرد . در این اثنا از زمین جز پوكه ای سوخته باقی نخواهد ماند . حدود 150 میلیارد سال دیگر ، سایر كهكشانها آنقدر به سرعت دور خواهند چرخید كه قابل رویت نخواهند بود . البته كهكشانهای راه شیری استثنا هستند و همچنان در آسمان ، ستارگانی وجود خواهد داشت . 100 تریلیون سال دیگر تمام غبار بین ستاره ای مصرف خواهد شد و بنابراین ، دیگر ستاره ی جدیدی متولد نخواهد شد . آسمان تاریك تر و تاریك تر خواهد شد و تمام كهكشانها تا ( 10 به توان 30 ) سال دیگر جذب سیاه چاله ها خواهند شد . ولی حتی یك سیاه چال هم تا ابد به زندگی خود ادامه نخواهد داد . در فیزیك ، سطح سیاه چاله را « افق رویداد » می نامند . دانشمندان كشف كرده اند كه این افق دچار افت و خیز خواهد شد و انرژی را به صورت بسته هایی از خود ساطع خواهد كرد و گرم و گرم تر خواهد شد تا اینكه سیاه چاله ناگهان منفجر شده و ناپدید می شود . انفجار سیاه چاله هایی با جرم خورشید ، ( 10 به توان 64 ) سال طول خواهد كشید . چنین انفجاری تا مسافت 1098 سال نوری ، فضا را روشن خواهد كرد .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:13 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

چرا وقتی هوا سرد است موهای بدن ما سیخ می ایستد ؟

 

 سیخ شدن موهای بدن از زمانی آغاز شد كه بدن انسان ها پوشیده از مو بود . وقتی هوا گرم است و شما نیاز به خنك شدن دارید ، ماهیچه های كوچك در انتهای هر مو منبسط می شود و این انبساط باعث شل و ول شدن موها می شود . غده های مولد عرق با ترشح عرق ، گرما را از بدن دور می كنند . رگ های خونی نیز گرما را به سمت پوست بدن آورده و آن را دفــع می كنند . اما وقتی هوا سرد است . این ماهیچه ها منقبض شده و باعث انقباض یا راست ایستادن موها می شود .

غده های مولد عرق بسته می شوند تا گرما را حفظ كنند . رگ های خونی هم كوچك می شوند تا از هدر رفتن گرما جلوگیری كنند .

راست ایستادن یا همان سیخ شدن موها امروزه كمك زیادی به ما نمی كند ، چون ما موی زیادی روی بدنمان نداریم . میلیون ها سال قبل بدن انسان ها با موی زیادی پوشیده شده بود و این عمل باعث گرم شدن آنها می شد . سرما تنها علت سیخ شدن موهای بدن نیست . ترس یا عصبانیت نیز می تواند همان واكنش را ایجاد كند . این مسئله در پستانداران دیگر مثل سگ و گربه هم صادق است . جالب است بدانید وقتی كه سگ ها یا گربه ها عصبانی می شوند موهای بدنشان سیخ می ایستد


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:11 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

دانسته ای كوتاه درباره ی بمب هسته ای

 

بمب اتمی سلاحی است كه نیروی آن از انرژی اتمی و بر اثر شكاف هسته (فیسیون ) اتمهای پلوتونیوم یا اورانیوم ایجاد می شود .

در فرآیند شكافت هسته ای ، اتمهای ناپایدار شكافته و به اتمهای سبكتر تبدیل می شوند .

نخستین بمب از این نوع ، در سال 1945 م در ایالات نیو مكزیكو در ایالات متحده آمریكا آزمایش شد . این بمب ، انفجاری با قدرت 19 كیلو تن ایجاد كرد ( یك كیلو تن برابر است با انرژی اتمی آزاد شده 190 تن ماده منفجره تی . ان . تی ) انفجار بمب اتمی موج بسیار نیرومند پرتوهای شدید نورانی ، تشعشعات نفوذ كننده اشعه گاما و نوترونها و پخش شدن مواد رادیو اكتیو را همراه دارد . انفجار بمب اتمی چندین هزار میلیارد كالری حرارت را در چند میلیونیوم ثانیه ایجاد می كند .

این دمای چند میلیون درجه ای با فشار بسیار زیاد تا فاصله 1200 متری از مركز انفجار به افراد بدون پوشش حفاظتی صدمه می زند و سبب مرگ و بیماری انسان و جانوران می شود . همچنین زمین ، هوا آب و همه چیز را به مواد رادیو اكتیو آلوده می كند .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:10 AM

جمعه ۱۳۸۹/۰۶/۱۲

كوهان شترها برای چیست ؟

كوهانی كه در پشت شترها وجود دارد ، در واقع كوهی از گوشت و چربی است كه می تواند در یك شتر سالم و جوان تا 80 پوند وزن داشته باشد . این كوهان ها به شتر كمك می كنند كه تا هفته ها بدون آب و غذا بمانند .

وقتی آ ب و غذا در بیابان نایاب می شود ، این كوهان های چربی مانند ذخیره غذایی برای بدن شتر عمل می كنند. بدن شتر از چربی ذخیره شده در این كوهان ها برای متابولیسم و سوخت و ساز استفاده می كند در چنین شرایطی كوهان كوچكتر می شود ، هر چه شتر كمتر غذا بخورد ، كوهان او كوچك تر می شود . در واقع اندازه كوهان های یك شتر درجه سلامت و منابع غذایی او را تعیین می كند . این كوهان ها یا همان ذخایر چربی دلیل این سئوال هستند كه چرا شترها می توانند روزها بدون آب و غذا بمانند زمانی كه انسان در روز به 8 لیوان آب نیاز دارد ، شترها می توانند مدت 2 هفته بدون آب زنده بمانند .

شترها تنها حیواناتی هستند كه كوهان دارند و حتی می توانند حدود 600 لیتر شیر در سال تولید كنند  شترها می توانند سوراخ های بینی شان را ببینند . وقتی شترها گرسنه باشند و غذایی در كار نباشد ممكن است هر چه در دسترس شان باشد ، مثل كفش یا پتو بردارند و بجوند .

در بعضی از كشورها به عنوان  تفریح ملی و عمومی شترها را به جان هم انداخته و از دیدن مبارزه آنها لذت می برند . جالب اینجاست بدانید شترها می توانند به سرعت اسب ها بدوند . در شهر موراكو مسابقه شتردوانی یكی از معروف ترین مسابقات ملی آنهاست .


نوشته شده توسط cardinal در ساعت 3:9 AM

.............. مطالب قديمي‌تر >>

در کلبه ما رونق اگر نیست صفا هست ...
سلام دوستان عزیز
بنده به عنوان مدیر این وب امیدوارم از مطالب وبلاگ استفاده کنید

متشکرم CARDINAL

ايميل مدير : cardinal.mani@yahoo.comصفحه نخست | پست الکترونيک | آرشيو مطالب | لينك آر اس اس | عناوين مطالب وبلاگ | تم ديزاينر

.:: Design Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.

body

http://zibasazweb.persiangig.com/image/abzar%20zibasazweb/tv/1.JPG
http://zibasazweb.persiangig.com/image/abzar%20zibasazweb/tv/2.JPG
http://zibasazweb.persiangig.com/image/abzar%20zibasazweb/tv/3.JPG
http://zibasazweb.persiangig.com/image/abzar%20zibasazweb/tv/4.JPG
http://zibasazweb.persiangig.com/image/abzar%20zibasazweb/tv/5.JPG
http://zibasazweb.persiangig.com/image/abzar%20zibasazweb/%D8%AF%D8%B1%D9%8A%D8%A7%D9%81%D8%AA%20%D9%83%D8%AF%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%B2%D9%8A%D8%A8%D8%A7%20%D8%B3%D8%A7%D8%B2%20%D9%88%D8%A8.JPG